Mapa koncentrace oxidu dusičitého nad Evropou

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Znečištění ovzduší, Vydáno dne: 13.12.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005120008

Nizozemští vědci sestavili mapu, která zachycuje koncentraci oxidu dusičitého (NO2) nad evropským kontinentem. Pravidelně aktualizovaná mapa je od října 2005 přístupná na internetu. Celý projekt představila Pieternel Leveltová z nizozemského Královského meteorologického institutu (Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut, KNMI) na setkání Americké geofyzikální unie (American Geophysical Union, AGU) v San Francisku.

Mapa koncentrace oxidu dusičitého nad Evropou Údaje o znečištění ovzduší monitoruje družice Aura. Na oběžnou dráhu ji 15. července 2004 vypustil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (National Aeronautics and Space Administration, NASA). "Aura nám pomáhá pochopit vše o znečištění: jak se formuje, jaké jsou jeho zdroje a ve kterých oblastech se soustřeďuje," vysvětlila Leveltová. "Je to vůbec poprvé, kdy jsme mohli sledovat vývoj znečištění ovzduší den po dni."

Každodenní přísun dat umožnil vědcům zprůměrovat nashromážděné údaje z období mezi letošním 1. květnem a 13. zářím. Výsledná mapa ukazuje, že nejhorší situace je nad belgickými Antverpami, nizozemským Rotterdamem a v oblasti německého Porúří. Nedobře jsou na tom také průmyslová města ve Velké Británii, Paříž a sever Itálie. V rámci České republiky je nadprůměrně znečištěné Ostravsko, Mostecko a Polabí.

Aktuální mapa ilustrující koncentraci NO2 v Evropě je dostupná na této internetové adrese.


Zdroje:
- Lidové noviny (10.12.2005, Mapa znečištěné Evropy)
- BBC News (09.12.2005, Europe's pollution hotspots shown)
- EurekAlert (09.12.2005, NASA satellite eyes atmosphere to improve pollution...)
- NASA (Aura)
- KNMI (Overzicht Laatste OMI Nieuws)
- AGU (American Geophysical Union Fall Meeting)