Plastové obaly na jídlo obsahují toxiny

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Odpady, zamoření, Vydáno dne: 23.12.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005120006

Plastové fólie používané na balení potravinářských výrobků obsahují škodlivé látky. Prokázal to rozbor zadaný ekologickým sdružením Arnika a provedený Institutem pro testování a certifikaci (ITC) ve Zlíně.

Mražené kuře, Xaverov Praha Členové Arniky náhodně zakoupili deset druhů potravin balených ve foliích. Při následné analýze bylo zjištěno, že čtyři vzorky obsahovaly nebezpečné chemikálie. Jako závadné byly označeny obaly mražených kuřat a kuřecích řízků, které do obchodů dodává pražská firma Xaverov. Neobstály ani kuřecí krky balené v Tescu a listové těsto vyráběné brněnskou společností Šetra. Testy obalů těchto výrobků odhalily přítomnost značného množství 4-nonylfenolu, jež poškozuje lidský hormonální systém.

"Nonylfenoly není povoleno pro balení potravin používat. Bylo totiž prokázáno, že mohou proniknout přímo do jídla," varoval RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Nonylfenoly se používají na výrobu změkčovadel do PVC (polyvinylchlorid), přestože jsou snadno nahraditelné. Na přítomnost těchto toxinů v dětských hračkách upozornila letos na jaře organizace Greenpeace (k tomu viz jejich tisková zpráva).

Při analýze zadané Arnikou před dvěma lety bylo zjištěno, že dva obaly z pěti obsahují ftaláty (di-2-ethylhexyl ftalát a dibutylftalát). Ekologové tehdy vyzvali obchodní řetězce, aby potraviny balené do PVC přestaly prodávat. Stejnou výzvu zopakovali krátce po zveřejnění testů letos v prosinci.

"Ze všech obchodních řetězců, které jsme oslovili, zareagovala pouze společnost Ahold. Zástupci společnosti Ahold Central Europe a programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika se už dohodli na spolupráci na projektu náhrady obalů z PVC používaných na potraviny," uvedl mluvčí Arniky Marek Jehlička. Spolupráce na tomto projektu začne v lednu 2006.

"Přistup společnosti Ahold velice vítáme, protože ukazuje ochotu této společnosti řešit problémy spojené s používáním PVC, které má negativní vliv na životní prostředí během celého svého životního cyklu. Ahold je první společností, která reagovala na výzvu Arniky a rozhodla se PVC ve svých prodejnách omezit," komentoval dohodu Petrlík.

Arnika Arnika letos zorganizovala kampaň s názvem "PVC škodí!". Aktivisté rozdávali lidem informační materiály, kde upozorňují na nebezpečí plynoucí z používání obalů z PVC. Letáky obsahují výčet negativních vlastností PVC a seznam potravin balených v tomto plastu. Lidé mohou obaly z polyvinylchloridu poznat podle trojky v trojúhelníkové recyklační značce, která bývá vyražena na spodní straně plastového výrobku nebo na papírové etiketě s názvem výrobku. Podle Petrlíka PVC na vánoční stůl prostě nepatří.

Deset důvodů, proč nekupovat zboží balené v PVC si můžete přečíst na této stránce.

V ČR bylo používání PVC na balení potravin zakázáno, v souvislosti se vstupem země do EU však byl zákaz zrušen. Evropská směrnice, která PVC používat dovoluje, by měla zaniknout ve chvíli, kdy začne platit nový chemický zákon.


Zpracováno podle:
- Arnika (16.12.2005, Arnika varovala zákazníky před výrobky z PVC)
- Arnika (15.12.2005, První společnost zareagovala na výzvu Arniky a chce stáhnout PVC ze svých regálů)
- Lidové noviny (16.12.2005, V obalech na jídlo jsou toxiny)
- EkoList (19.12.2005, Arnika před Vánoci upozorňuje, že PVC na jídelní stůl nepatří)


Další zdroje:
- Arnika (15.12.2005, Seznam potravin balených v PVC obalech 2005)
- Arnika (21.12.2004, Deset důvodů, proč nekupovat zboží balené v PVC)
- ITC Zlín (Institut pro testování a certifikaci)
- Ahold (Společné prohlášení společnosti Ahold a sdružení Arnika - program Toxické látky a odpady)