Vybíjení velryb pokračuje a má vzrůstající tendenci

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zneužívání zvířat, Vydáno dne: 08.11.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005110015

Moratorium na komerční lov velryb platí už 20 let, i přes to byly v uvedeném období zabity desítky tisíc velkých kytovců. Norsko odmítlo zákaz respektovat. Japonsko a Island moratorium obcházejí s tím, že velryby loví pro vědecké účely. Také letos vypluly na moře flotily velrybářských lodí s cílem připravit o život stovky plejtváků.

Konzerva s velrybím masem na japonském trhu. Japonská "expedice" tvořená šesti plavidly a zaštítěná "vědeckým programem" tokijského Ústavu pro výzkum kytovců vyrazila 8. listopadu 2005 z přístavu Šimonoseki do moří kolem Antarktidy. Za oběť jim podle plánu padne 850 plejtváků malých. Poprvé by měli rybáři lovit i plejtváky obrovské, pro tento rok by si měli vystačit s 10 kusy.

Počátkem roku se z podobné "expedice" vrátila flotila s úlovkem 440 plejtváků malých. Jejich maso bylo za desítky milionů USD prodáno do restaurací a obchodů s potravinami.

Japonci se hájí tvrzením, že lov velryb je jejich národní tradicí a nenahraditelnou součástí kulinářské kultury. Populace velryb se prý už zotavila natolik, že lov v omezené míře není na škodu. "Zjistili jsme, že se počet plejtváků obrovských zvyšuje, a proto jsme se tentokrát připojili," říká Kendži Masuda, oficiální činitel japonského ministerstva pro rybolov. A dodává, že v roce 2007 bude lov rozšířen o keporkaky. Mezinárodní velrybářská komise (International Whaling Commission, IWC) japonské statistické údaje a argumenty neuznává.

Také norští rybáři už letos v Arktickém moři vylovili podle oficiálních statistik 639 velryb. Tím sice nenaplnili povolený limit 796 kusů, i přes to je to o dost více než v roce 2004, kdy usmrtili 543 kusů plejtváka malého. Vzrůstající tendenci letos poněkud zmírnily vysoké ceny pohonných hmot.

Mezinárodní velrybářské komise - International Whaling Commission, IWC Větší část mezinárodního společenství Japonsko a Norsko kritizuje. Od roku 2005 se členem Mezinárodní velrybářské komise stala i Česká republika a aktivně tak podpořila snahy na ochranu velryb. Na druhé straně do IWC vstupuje i řada států podporujících obnovení komerčního lovu, což je součástí taktického boje Japonska a jeho spojenců.

Nadměrný lov zdecimoval v minulém století populace velkých kytovců a způsobil, že jim v současné době hrozí vyhubení. Největší obavy vzbuzuje především osud plejtváka obrovského (Balaenoptera musculus), vorvaně tuponosého (Physeter catodon), velryby černé (Eubalaena glacialis) a plejtváka dlouhoploutvého neboli keporkaka (Megaptera novaeangliae).


Zdroje:
- Planet Ark (03.11.2005, Norway Whale Hunt Curbed by High Oil Prices)
- EkoList (08.11.2005, Japonské lodě vyrazily pod pláštíkem vědy zabíjet velryby)
- EcoMonitor (03.11.2005, Reuters: Norští rybáři loví méně velryb, důvodem je drahá ropa)
- Greenpeace ČR (Velryby v ohrožení)
- IWC (International Whaling Commission)