Tichý oceán se otepluje, ryby a ptáci umírají hlady

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Změny ekosystému, Vydáno dne: 17.11.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005110005

Abnormálně vysoké teploty v Tichém oceánu způsobily kolaps potravního řetězce podél západního pobřeží Severní Ameriky. Populace mořských ryb a ptáků poklesly na rekordně nízkou úroveň. Vědci se obávají, že globální oteplování začalo nenapravitelně poškozovat život v oceánech.

Hannah Nevinsová si prohlíží mrtvé tělo kormorána
Na fotografii výše si Hannah Nevinsová z kalifornských Námořních laboratoří v Moss Landing prohlíží mrtvé tělo kormorána.
Teplota vody v severovýchodní části Tichého oceánu se v letošním roce dramaticky zvýšila a dostala se 5 až 7 stupňů Celsia nad normál. Je to naprosto mimořádná situace. "Za posledních 50 let se to nikdy nestalo," konstatoval Bill Peterson, oceánograf z amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) se sídlem v oregonském Newportu.

Pokud by byl podobný vývoj zaznamenán o něco jižněji, byl by to jeden z charakteristických příznaků klimatického jevu El Niňo.

Podél západního pobřeží severoamerického kontinentu vanou obvykle na jaře a v létě větry, které ženou teplejší povrchové vody pryč od pevniny. Díky tomu se k hladině dostávají chladné spodní vrstvy vody bohaté na živiny, bez nichž se neobejde fytoplankton (mikroskopické rostliny).

Na fytoplanktonu je závislý zooplankton (mikroskopičtí živočichové). Zooplankton je základním jídelníčkem ryb. A ryby jsou zdrojem potravy pro mořské ptáky a savce. Není třeba dlouze popisovat, co se stane, když větry zeslábnou a potravní řetězec se zhroutí. Bohužel právě k tomu letos došlo. Množství fytoplanktonu pokleslo o 75 procent. Americké pobřeží od Kalifornie přes Oregon a Washington až po kanadskou Britskou Kolumbii pokrylo obrovské množství uhynulých mořských ptáků. Testy prokázaly, že ptáci zemřeli hladem.

"Nenacházeli dostatek jídla, tak spotřebovávali energii ze svalů, jater a tělesného tuku," vysvětlila Hannah Nevinsová z kalifornských Námořních laboratoří v Moss Landing (Moss Landing Marine Laboratories, MLML). Bezprecedentní katastrofa zdecimovala populace kormoránů, alkounů a dalších druhů mořských ptáků. Stejně tragické důsledky byly pozorovány u četných druhů ryb, například u lososů a ropušnic.

S dalším oteplováním se bude situace zhoršovat. Pokud se vývojový trend v příštích letech potvrdí, lze očekávat fatální důsledky pro celý ekosystém. "Oceány se obecně oteplují a všechno nasvědčuje tomu, že nás čekají divné časy," posteskl si profesor Ronald Neilson z Oregonské státní univerzity.


Zdroje:
- EcoMonitor (14.11.2005, Independent: Kvůli oteplování Pacifiku hladoví ryby a ptáci)
- Independent (13.11.2005, Fish numbers plummet in warming Pacific)
- Climate Ark (13.11.2005, Fish numbers plummet in warming Pacific, kopie článku)
- MSNBC (02.08.2005, ‘Strange things’ along Pacific Coast waters)
- GNN.tv (14.11.2005, Fish numbers plummet in warming Pacific)
- Santa Cruz Sentinel.com (15.08.2005, ‘Unusual year’ imperils sea life: Rescue groups...)
- Live Science (01.08.2005, 'Strange Things Happening' to Pacific Coast Marine Life)
- Oregon State University (Ronald P. Neilson)
- MLML (Moss Landing Marine Laboratories)
- NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration)
- IBRRC (International Bird Rescue Research Center)