Lidl se opět chystá kácet stromy

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Kácení stromů, Vydáno dne: 25.10.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005100019

Německý obchodní řetězec Lidl vlastní největší síť diskontních prodejen v Evropě. Do České republiky firma expandovala v roce 2003 a hned vzápětí se dostala do centra pozornosti médii a ekologických skupin. Společnost totiž od počátku systematicky likvidovala stromy v bezprostředním okolí svých prodejen. Reakce rozhořčených lidí donutily vedení firmy k závazkům vysadit místo pokácených stromů nové. Jak ale dokazuje poslední případ, názory ani praktiky této firmy se od té doby prakticky nezměnily.


Tisková zpráva Dětí Země

V Hořovicích se schyluje k masakru

Tedy z hlediska ochrany stromů…

Lidl se chystá pokácet další stromy, tentokrát před supermarketem v Hořovicích. Tak je zřejmě možné pojmenovat záměr výstavby supermarketu Lidl, kterému má za oběť padnout lipová alej v hořovické lokalitě Valdek. Celkem zde roste zhruba čtyřicet stromů, samotnou alej představuje 23 exemplářů lípy srdčité a velkolisté. Stáří těchto lip se odhaduje až na dvě stě let. Mají vysokou ekologickou hodnotu, která výrazně převyšuje přínos stavby supermarketu. Spíše než o kácení by bylo na místě uvažovat o zvýšení jejich ochrany.

Společnost Lidl má v České republice s kácením stromů dlouhodobě problémy. Před dvěma lety pobouřilo celou veřejnost nelegální pokácení celkem sto dvou stromů před supermarkety v několika městech. Po bojkotu prodejen nechala společnost Lidl vysadit desetinásobek pokácených stromů. Přesto k další problematické likvidaci dřevin později došlo i ve městech Lovosice, Rumburk a Kladno.

O záměru výstavby nového supermarketu v Hořovicích se diskutuje již minimálně od června letošního roku. Proti se stavějí místní obchodníci, pro které jsou obecně obří prodejní řetězce vážnou hrozbou. Město Hořovice nabídlo k výstavbě jinou lokalitu, na což však investor nepřistoupil. Děti Země se přihlásily u městského úřadu k účasti ve správních řízeních a hodlají tuto kauzu dále sledovat.


kontakty:
Děti Země, tel.: 377 240 772
Městský úřad Hořovice, tel.: 311 512 547
Lidl, tel.: 251 081 251


Převzato z:
- Děti Země (24.10.2005, V Hořovicích se schyluje k masakru)


Další zdroje:
- Lidl