Ničivé hurikány devastují středoamerické státy

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Bouře, tornáda, Vydáno dne: 13.10.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005100011

Tropické bouře jsou rok od roku silnější. Řádění hurikánu Katrina a zaplavení New Orleans věnovaly sdělovací prostředky na celém světe dostatek pozornosti. Dokonce i v České republice byly pořádány humanitární sbírky a charitativní koncerty na podporu postiženého města. Ve stínu této katastrofy zatím zůstává zkáza, kterou po sobě v zemích Latinské Ameriky zanechal hurikán Stan. Přitom škody tam způsobené nejsou o nic menší. Spíše naopak. Nejhorší následky pocítila Guatemala, kde hurikán odstartoval katastrofu mimořádných rozměrů. Kromě Guatemaly přinesla bouře velké problémy obyvatelům na jihu Mexika, v Nikaragui, Salvadoru, Hondurasu a Kostarice. Ekologové při této příležitosti upozornili, že rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy na řadě míst umocnilo plošné odlesnění krajiny. Jediný pohled do statistik nás přesvědčí o tom, že chudému středoamerickému regionu zasazují rozbouřené živly v posledních letech rány vskutku tvrdé a smrtící.

Povodně zasáhly také stát Chiapas na jihu Mexika. Mnozí lidé tam museli zápasit o holý život. Na přelomu října a listopadu 1998 zasáhl Střední Ameriku hurikán Mitch. Experti jej tehdy označili za jeden z nejničivějších hurikánů v historii. Vítr dosahoval rychlosti až 290 kilometrů za hodinu. Zemřelo kolem 12 tisíc lidí. Zničena byla téměř veškerá infrastruktura a dvě třetiny úrody. Ekonomika nejhůře postižených států (Honduras, Nikaragua) byla vržena o 30 let zpět. Tehdy se ještě nikdo neodvažoval dávat hurikán do přímé souvislosti s globálním oteplováním. Od té doby se však vývoj začal ubírat směrem, který většinu odborníků donutil změnit názor. Klimatické změny jsou dnes stále hmatatelnější a jen opravdový zaslepenec je tváří v tvář dramatickému sledu událostí může popírat.

Guatemalský viceprezident Eduardo Stein 9. října konstatoval, že devastace způsobená v oblasti Střední Americky tropickou bouří Stan je dvakrát horší než zkáza, kterou před sedmi lety napáchal hurikán Mitch. Jen v Guatemale zahynuly podle odhadů 4 tisíce lidí. Například indiánské vesnice Panabaj a Tzanchaj asi 180 kilometrů západně od guatemalské metropole pohřbila šestimetrová vrstva bahna. Zoufalí záchranaři ani nevěděli, kde přesně mají po obětech pátrat a snažili se skrze nánosy bahna prokopat ke střechám obydlí. Celá oblast byla nakonec prohlášena za masový hrob.

Letecký pohled na mohutný sesuv půdy nedaleko města Panajachel v Guatemale. Úřady vyzvaly mezinárodní společenství, aby pomohlo s obnovou zničené země. Přestože na okamžitou pomoc pro Guatemalu apelovala i OSN, ohlas ze zahraničí byl jen minimální. Milionům lidí tak hrozí v příštích měsících hladomor a epidemie infekčních nemocí.

Pro stát, kde i před hurikánem žilo 82 procent občanů pod hranicí chudoby a 50 procent dětí trpělo chronickou podvýživou, bude mít říjnová katastrofa dalekosáhlé důsledky. Téměř veškerá úroda kávy, cukru a banánů byla zničena. Cena kávy v reakci na poslední dění prudce vzrostla, neboť Guatemala, Mexiko a Salvador disponují třetinou světových zásob kávy.

Příroda si se životy středoameričanů zahrává opravdu krutě. Stačí zmínit posloupnost událostí v Salvadoru. 1. října, v době, kdy území státu už bičovala tropická bouře Stan, o sobě dala po 101 letech vědět sopka Ilamatepec. Erupce donutila k evakuaci 7 tisíc lidí. V pátek 7. října se k tomu navíc přidalo i zemětřesení o síle 6,2 stupně na Richterově škále.

Smutnou vizitku po sobě zanechávají tropické bouře na Haiti a v Dominikánské republice. V květnu 2004 tam při povodních zahynuly 3 tisíce lidí. Tentýž rok v září srovnal na Haiti hurikán Jeanne se zemí 80 procent všech obydlí a vyžádal si krutou daň přesahující 2 tisíce obětí. K tomu je možné poznamenat jediné, totiž, že předpovědi klimatických změn nedávají zbídačeným obyvatelům Karibiku a Latinské Ameriky žádnou naději na zlepšení.

Satelitní snímek hurikánu Stan ze dne 4. října 2005.
Satelitní snímek hurikánu Stan ze dne 4. října 2005. Přestože rychlost větru nepřesahovala v té chvíli ani hranici 110 km/hod, intenzivní srážky a následné záplavy způsobily v regionu Střední Ameriky obrovské škody.

Zdroje:
- iHNed.cz (12.10.2005, Hurikán Stan: chudá Guatemala dál zchudne)
- iHNed.cz (10.10.2005, Guatemala sčítá oběti)
- BBC Czech (10.10.2005, V Guatemale zemřelo v důsledku bouře přes 650 lidí)
- České noviny (08.10.2005, Přírodní katastrofy ve střední Americe a Karibiku za deset let)
- BBC News (In pictures: Struggling with Stan's aftermath)
- CNN (11.10.2005, Guatemala ends search for bodies)
- NASA (04.10.2005, Hurricane Stan)
- Zpravodaj.cz (11.10.2005, Záplavy a zemětřesení zdražují kávu)
- České noviny (12.10.2005, Počet obětí bouře Stan v Guatemale už zřejmě dosáhl 2000)
- Atlas.sk (02.10.2005, V Salvadore sa prebudila sopka Ilamatpec)
- NOAA (STAN Graphics Archive)
- USGS (5.7 EL SALVADOR, October 07, 2005 at 17:43:03 UTC)
- BBC News (12.10.2005, Your pictures: After Tropical Storm Stan)