Armáda a pytláci vyvražďují hrochy v Kongu

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zneužívání zvířat, Vydáno dne: 21.09.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005090012

Kdysi největší populace hrochů v Kongu je ohrožena vyhynutím. O situaci v národním parku Virunga informovala zpráva Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF) z 12. září.

Hroch je důležitou součástí afrického ekosystému. V roce 1974 čítala populace hrochů v parku Virunga 29 tisíc jedinců. Od té doby se Kongo stalo dějištěm mnoha ozbrojených konfliktů, což se velmi nepříznivě projevilo na stavu volně žijících zvířat. Jak ukázal nedávný výzkum, v parku v současné době přežívá pouhých 887 hrochů. Přitom ještě před dvěma lety jich bylo 1309.

Největší odpovědnost za obrovský pokles hroší populace mají pytláci a konžské ozbrojené složky. "Hrochy pobíjejí vojáci i místní milice stejně jako pytláci. Jednoho hrocha lze pořídit už za 50 dolarů a jejich kly často končí jako součást nelegálního obchodu se slonovinou," uvedla WWF ve své zprávě.

V některých částech parku se soustřeďují vojenské jednotky a znemožňují činnost státem pověřených ochránců přírody. "Konžská vláda musí nezbytně odsunout armádu z této chráněné oblasti a musí zajistit, aby zaměstnanci ICCN mohli pokračovat ve svém oficiálním zmocnění řídit park," vyzval politické představitele Marc Languy z WWF. (ICCN - Institute for the Conservation of Nature - Institut pro ochranu přírody).

Zabíjení tlustokožců nezůstalo bež vážných následků na životním prostředí. Významně se zhoršila situace místních lidí, především tisíců rybářů, kteří žijí v okolí Edwardova jezera uvnitř parku, Jezero patří k nejproduktivnějším na světě, protože hroší trus poskytuje rybám potřebné živiny. Vyvražďování hrochů má za následek rychlý pokles rybí populace v jezeře. "Pokud se vláda nezačne vážně zabývat situací hrochů ve Virunga, povede to nejenom k ekologické katastrofě, ale také k ekonomické krizi místních komunit," varoval Marc Languy.

Hroši mohou dosáhnout váhy kolem 3 tun. Jejich trus je důležitým zdrojem živin pro vodní ekosystémy v celé Africe.


Zpracováno podle:
- EkoList (20.09.2005, Dramatický úbytek hrochů v konžském parku Virunga)
- WWF (12.09.2005, World's largest population of hippos soon to be wiped out)