USA zadržují přibližně 70 tisíc lidí v tajných věznicích

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Války, teror, ZHN, Vydáno dne: 04.08.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005080021

Mezinárodní organizace lidských práv Amnesty International (AI) ve své nejnovější zprávě tvrdí, že USA provozují mimo své území síť tajných věznic, ve kterých protiprávně zadržují přibližně 70 tisíc lidí. Lidé v zařízeních jsou vystavováni mučení. Takzvaný zajatecký tábor na základně Guantánamo na Kubě je pouhou špičkou ledovce.

USA zadržují přibližně 70 tisíc lidí v tajných věznicích. Obránci lidských práv uvedli jako příklad výpovědi dvou vězňů. Dva Jemenci Salah Nasser Salim Ali a Muhammad Faraj Ahmed Bashmilah byli bez formálního obvinění zatčeni jordánskou tajnou službou v srpnu a říjnu 2003. První čtyři dny byli mučeni ze strany Jordánců, pak byli předáni Američanům a 18 měsíců drženi v izolaci v jejich tajném vězení. Po celou dobu neměli přístup k právníkům, nemohli komunikovat se svými rodinami. Jejich trýznitelé je téměř každý den podrobovali vyčerpávajícímu fyzickému mučení a nevybíravému psychickému nátlaku. V květnu 2005 byli oba převezeni do Jemenu, kde jsou dodnes drženi bez obvinění za mřížemi. Se svými blízkými se po celou dobu ještě neviděli. Salah Nasser Salim Ali se tedy ještě ani nemohl setkat se svou dcerou, která se narodila až po jeho zatčení. Brzy jí budou dva roky.

Americká administrativa existenci tajných vězení popírá. V červnu tak například odmítla prohlášení experta Manfreda Nowaka, podle něhož by se některé z utajovaných vezeňských zařízení mohly nacházet na amerických lodích plujících v mezinárodních vodách. Důležití vězni jsou zadržováni také na americké vojenské základně na ostrově Diego García v Indickém oceánu.

Síť tajných vězení provozují kromě USA také některé další státy, například Indonésie a Jordánsko.


Muhammad Faraj Ahmed Bashmilah Salah Nasser Salim Ali
Muhammad Faraj Ahmed Bashmilah (vlevo) a Salah Nasser Salim Ali.


Zdroje:
- Novinky (04.08.2005, USA zadržují podle AI 70 tisíc lidí v tajných věznicích)
- Lidové noviny (04.08.2005, AI: USA zadržují až 70.000 lidí v tajných věznicích)
- BBC News (04.08.2005, US challenged over 'secret jails')
- Amnesty International (04.08.2005, USA/ Jordan/ Yemen: Secret detention centres)
- Amnesty International ČR
- CNN (03.08.2005, Amnesty: Two men held in U.S. secret detention)