Ekologové se obávají o osud ledovce Gangótrí v Indii

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 16.08.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005080015

Ledovec napájející největší indickou řeku Gangu se ztrácí před očima. Ekologové naléhavě vyzývají vládu, aby omezila přístup k pramenům, kam každoročně míří stále početnejší davy poutníků a zahraničních turistů. Redukován by měl být rovněž provoz nedalekých hotelů a ubytovacích zařízení, protože narušení životního prostředí je neúnosné a mohlo by mít katastrofální následky.

Ústup ledovce Gangotri v Indii mezi lety 1780 až 2001. O neblahé situaci vypovídá už sám fakt, že za poslední 3 roky navštívilo prameny Gangy více než půl miliónu lidí. Až do konce 70. let byla celá příhraniční oblast včetně pramenů Gangy pro cizince uzavřena. Dnes vyrůstají v nejbližší vesnici Gangótrí nové hotelové budovy stavěné na úkor lesa. Do Gangótrí v severoindickém svazovém státě Uttarančal vede silnice a po ní proudí zástupy věřících poutníků i zvědavých turistů. Zvýšená aktivita lidí znečišťuje řeku a nemalou měrou přispívá k tání stejnojmenného ledovce. Podle tradice pramenila před dávnými časy Ganga právě na tomto místě v nadmořské výšce 3040 metrů, ale ledovec ustupoval takovou rychlostí, že nyní musejí po pramenu toužící návštěvníci překonávat navíc osmnáctikilometrovou vzdálenost a převýšení 1200 metrů.

Letošní zpráva Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF) konstatovala, že ledovec Gangótrí (nebo také Gaumukh) v roce 2004 ustoupil o 23 metrů. Mezi lety 1935 a 1956 se zmenšil celkem o 2.530 metrů čverečních. Do roku 1962 se rychlost tání zvýšila dvojnásobně a do roku 1971 pětinásobně. V současné době je tempo více než desetkrát rychlejší než před půl stoletím. Podobnému osudu vzdorují prakticky všechny himalájské ledovce a experti předpovídají, že přilehlá území začnou v dohledné době postihovat zničující záplavy. Po několika desetiletích, až ledovce úplně roztají, nastane opačný extrém a radikální úbytek vody ve velkých řekách způsobí obrovskou katastrofu s nedozírnými následky pro život v jižní a jihovýchodní Asii. Některé toky úplně vyschnou.

Poutní místo Gangótrí 18 kilometrů pod pramenem Gangy. Usedlíci trvale žijící v Gangótrí svou kritiku směřují na adresu vlády. "Vláda by měla hlavně uzavřít všechny hotely," domnívá se hinduistický kněz Vidhachal Samwal. Turistům by podle něho mělo být vysvětleno, že omezení vstupu je nezbytné. Pokud ústřední vláda okamžitě něco nepodnikne, ledovec brzy přestane existovat. "Já jsem Uttarančalské úřady vyzývala mnohokrát, aby se touto záležitostí zabývaly. V srpnu půjdu do Dillí a nehnu se odtamtud, dokud vláda neodsouhlasí účinná opatření na záchranu ledovce Gaumukh," prohlásila rezolutně Shanti Thakur, členka jedné z místních dobročinných organizací.

Prameny řeky Gangy. Na ekologickou tématiku upozorňují poutníky cedule rozestavěné podél přístupových cest. Mnozí věřící se snaží šetrný přístup k přírodě chápat, ale případný zákaz vstupu rezolutně odmítají.

"Musíme přinést svatou vodu z místa, odkud pramení a pak ji obětovat v chrámu, jak jsme se k tomu zavázali. Ale já souhlasím s tím, že si musíme dávat pozor, abychom neškodili životnímu prostředí. My všichni víme, že to není správné," řekl jeden z poutníků Naresh Kumar.

Prameny Gangy jsou posvátným místem uctívaným vyznavači hinduismu. Voda z této řeky se často podává umírajícím a je nepostradatelnou součástí bohoslužebných obřadů. Indové věří, že rituální koupelí v Ganze ze sebe mohou smýt všechny hříchy.


Zdroje:
- Yahoo! (27.07.2005, Gangotri glacier facing environmental threat due to pilgrims rush)
- New Kerala (28.07.2005, Gangotri glacier facing environmental threat due to pilgrims rush)
- the-south-asian.com (08/2004, Ganges - A River of no Return?)
- WWF (14.03.2005, Water crisis looms as Himalayan glaciers retreat)
- iDNES (10.01.2002, U pramene Gangy)
- Cestování.cz (prameny Gangy)
- NASA (29.02.2002, Decline of world's Glaciers expected to have global impacts over this Century)