Druhová rozmanitost v oceánech prudce klesá

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Vymírání a úbytek druhů, Vydáno dne: 07.08.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005080010

Mezinárodní tým specialistů na mořskou biologii dospěl na základě nejnovějších poznatků k závěru, že druhová pestrost mořských ryb byla v posledních desetiletích výrazně omezena. Současně se snížila schopnost ekosystémů odolávat změnám životního prostředí. Výzkum navázal na studii z roku 2003, ve které badatelé prokázali, že počet dravých ryb v oceánech poklesl o 90 procent.

Tuňák žlutoploutvý (Thunnus albacares) je jednou z nejčastěji lovených ryb. Vědci ke své práci využily dlouhodobých záznamů japonské rybářské flotily a získané údaje zkombinovali s informacemi od státních institucí v USA a Austrálii. Japonští rybáři v posledních 50 letech lovili 15 druhů tuňáků, mečouny, plachetníky i další druhy ryb. Americké a australské úřady poskytly podklady o úlovcích asi 140 druhů mořských živočichů. Výsledná analýza potvrdila předpoklad, že rybářský průmysl závažně zredukoval počet druhů ryb žijících v pobřežních oblastech. Nyní poprvé mohli vědci konstatovat, že vyčerpány byly i zdroje uprostřed oceánů. Druhová rozmanitost ve světových mořích poklesla od roku 1950 o 10 až 50 procent.

"Oceány jsou vyčerpané, ryby vylovené," shrnul výsledky studie Boris Worm, biolog z kanadské univerzity v Dalhousie a hlavní autor studie. Pokud lidé chtějí, aby zbývající lokální ekosystémy přežily, musí je aktivně chránit. Primárně chráněny by měly být lokality na východ od Floridy, jižně od Havajských ostrovů, severně od Velikonočního ostrova, blízko Srí Lanky a Velký bariérový útes u Austrálie.

Názorným příkladem snižující se biodiverzity je lokalita mezi Austrálií a Indonésií. Kdysi se v tomto regionu vyskytovalo velmi mnoho druhů mořských živočichů. V posledních dekádách se počet místních druhů neustále zmenšoval a dnes je tato oblast prakticky nerozeznatelná od ostatních částí oceánu.

Narušená biodiverzita je velkým problémem, protože ekosystém s nízkým počtem druhů má jen velmi omezené možnosti, jak se vypořádat se změnami životního prostředí. Globální oteplování by mnoha skomírajícím druhům mohlo zasadit poslední ránu.

Obecně platí, že největší koncentrace životních forem je v oblastech s vodou o teplotě kolem 25 stupňů Celsia. Při vyšších i nižších teplotách se druhová rozmanitost snižuje. Pokud se teplota vody v místech, kde se vyskytují velké dravé druhy ryb, zvýší, bude nevyhnutelně následovat katastrofa. Tyto ryby jsou velice hbité, vydrží velmi dlouho plavat, ale při svém pohybu vydávají hodně tepla.

Světový rybářský průmysl je dnes závislý především na dvou druzích tuňáků - tuňáku žlutoploutvém (Thunnus albacares) a tuňáku malém (Katsuwonus pelamis). Fakt, že rybářské lodě loví v současné době o 50 procent méně druhů tuňáků a mečounů než před půl stoletím podle spoluatora zprávy Ransoma Myerse z uiverzity v Dalhousie neznamená, že všechny chybějící druhy už vyhynuly. V každém případě ale začíná být situace "opravdu dramatická".


Pokles počtu druhů v oocánech mezi lety 1960 a 2000.

   Pokles počtu druhů v oceánech mezi lety 1960 a 2000.


Zpracováno podle:
- EcoMonitor (05.08.2005, NYT: V oceánech je čím dál méně ryb, varují vědci)
- New York Times (29.07.2005, Scientists Warn Fewer Kinds of Fish Are Swimming the Oceans)
- Eco-Portal (29.07.2005, Scientists Warn Fewer Kinds of Fish Are Swimming the Oceans, kopie článku)


Další zdroje:
- Science (28.07.2005, Global Patterns of Predator Diversity in the Open Oceans)
- FMAP (28.07.2005, Global Patterns of Predator Diversity in the Open Oceans, dokument pdf)
- FMAP (28.07.2005, Global Patterns of Predator Diversity in the Open Oceans)