Ozónová díra nad jižním pólem se zvětšila

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Ozónová díra, Vydáno dne: 30.08.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005080009

Ozónová díra nad Antarktidou se oproti minulému roku zvětšila. Letos na podzim se pravděpodobně rozšíří na oblast o rozloze 25 milionů kilometrů čtverečních. Vyplývá to ze zprávy Světové meteorologická organizace (World Meteorological Organisation, WMO). V nejbližších 5 až 10 letech je třeba počítat s dalším zhoršováním situace.

Letos na podzim se ozónová díra na djižním pólem zvětší podle předpovědí WMO na 25 milionů km2. "Zdá se, že tento rok bude ozónová díra spíše průměrná nebo lehce nadprůměrná," prohlásil Geir Braathen z WMO. Průměr je vypočítáván z hodnot naměřených mezi lety 1995 a 2004. Úbytek ozónu ve vrstvě 15 až 30 kilometrů nad zemským povrchem je v posledních desetiletích každoročním jevem. Obecně platí úměra, že čím je zima v Antarktidě chladnější, tím výraznější je úbytek ozónu. Letos byly zimní teploty oproti loňskému roku nižší. Ještě nižší však byly v roce 2003, kdy se ozónová díra zvětšila na rekordních 29 milionů kilometrů čtverečních. Při nízkých teplotách vzniká stratosférická polární oblačnost (PSC) napomáhající rozkladu molekul ozónu.

Hlavní odpovědnost za narušení ozónové vrstvy má samozřejmě člověk. Ozón rozkládají chemikálie obsahující chlór a bróm. Výroba látek s jejich obsahem byla zakázána mezinárodní úmluvou. "Potrvá ještě několik desítek let, než z atmosféry zmizí substance, které ozónovou vrstvu poškozují. Očekáváme, že se ozónová díra bude objevovat až do poloviny tohoto století," konstatoval Braathen.


Zpracováno podle:
- EkoList (23.08.2005, Antarktická ozónová diera oproti minulému roku zrejme narástla)
- EkoList (25.08.2005, Reuters: Ozónová díra se od loňska zvětšila)
- Planet Ark (24.08.2005, Antarctic Ozone Hole Grows from Last Year - WMO)
- Norwegian Institute for Air Research (Geir Ole Braathen)
- World Meteorological Organisation (23.08.2005, Antarctic Ozone Bulletin, dokument pdf)