Při hurikánech vznikají vlny vysoké přes 40 metrů

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Bouře, tornáda, Vydáno dne: 06.08.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005080008

Vědci z americké Námořní výzkumné laboratoře (Naval Research Laboratory, NRL) a Vesmírného centra ve Stennis (Stennis Space Center, SSC) seznámili veřejnost s výsledky svého výzkumu hurikánů. Cílem studie, o níž informoval časopis Science, bylo vypočítat velikost vln vyvolaných hurikánem. Experti konstatovali, že při loňském řádění hurikánu Ivan se mořem proháněly vlny vysoké až 42 metrů.

Největší vlny doprovázející hurikány se mohou směle rovnat se Sochou svobody v New Yorku. Není divu, že obří vlny mohou snadno rozlomit i velkou loď. Ivan s přídomkem Hrozný v září 2004 spláchl tisíce budov na pobřeží a v Mexickém zálivu potopil 7 ropných plošin. 5 dalších vážně poškodil. Na rozdíl od vln tsunami, které vznikají po silných zemětřeseních, se gigantické vlny způsobené hurikánem většinou nedostávají až k pevnině.

Výzkumný tým vycházel z údajů získaných prostřednictvím senzorů ukotvených k mořskému dnu asi 120 kilometrů jižně od Gulfportu v Mississippi. Čidla detekující tlak vody byla aktivní každých 8 hodin po dobu 9 minut. Vědci připouštějí, že nejmohutnější vlny o předpokládané výšce přes 40 metrů nebyly zaznamenány. Senzory odhalily více než 140 velkých vln, z nichž 24 bylo větších než 15 metrů, 5 přesahovalo dvacetimetrovou hranici a jedna vlna měřila dokonce úctyhodných 27 metrů. To je vůbec nejvyšší vlna změřená moderními přístroji. "Naše výsledky ukazují, že vlny přesahující 27 metrů nejsou výjimečné, naopak se během hurikánů vyskytují poměrně často," konstatoval William Teague. Doposud se vědci domnívali, že vlny vysoké jako desetipatrový dům a větší doprovázejí hurikány jen zřídka. Ukazuje se, že ničivost tropických bouří byla podceňována. Nová zjištění zřejmě povedou ke zpřísnění bezpečnostních norem pro stavbu ropných plošin v Mexickém zálivu.


Hurikán Ivan na satelitní fotografii z 15. září 2005. Ilustrační obrázek s okem hurikánu Ivan a s vyznačenou pozicí detekčních čidel.
Popis k obrázkům: Vlny doprovázející hurikány často přesahují hranici 40 metrů. Na prvním ilustračním obrázku si tuto velikost můžete porovnat se Sochou svobody v New Yorku, která měří 46,4 metru. Snímek vlevo dole zachycuje hurikán Ivan 15. září 2004 nedaleko jižního pobřeží USA. Na poslední ilustraci s okem hurikánu Ivan je přerušovanou zelenou čárou vyznačena trasa tropické cyklóny. Modré body udávají pozici čidel. Vědci je na mořské dno umístily v květnu 2004. Všechny byly vybaveny dopplerovým detektorem. Velikost vln měřily senzory 1 až 6.


Zdroje:
- iDNES (05.08.2005, Vědci při hurikánu změřili 27 metrů vysokou vlnu)
- Reuters AlertNet (05.08.2005, Hurricane Ivan generated monster waves - study)
- BBC Weather (05.08.2005, Ivan gives a big Wave!)
- BBC News (05.05.2005, Hurricane caused 'tallest wave' )
- Naval Research Laboratory (05.08.2005, NRL measures record wave during Hurricane Ivan)
- NASA (Hot Stuff from the GOES Project)
- Science Magazine
- NASA SSC (NASA - Stennis Space Center)
- CNN (04.08.2005, Study: Giant ocean waves fairly common)