Tropické bouře jsou stále intenzivnější

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Bouře, tornáda, Vydáno dne: 01.08.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005080007

Nejnovější studie předního experta z Massachutsettského technologického institutu (Massachusetts Institute of Technology, MIT) dokazuje, že se destruktivní síla tropických bouří v posledních desetiletích zvyšuje. Tento efekt se vymyká pravidelným cyklům a autor studie jej přičítá globálnímu oteplování. O výzkumu informoval časopis Nature.

Hurikán Ivan 15. září 2004. Meteorolog a profesor atmosférických věd Kerry Emanuel zpochybnil názory některých vědců, kteří se domnívají, že růst průměrných teplot v tomto století nebude mít výraznější vliv na fenomén tropických bouří. Zpráva uvádí, že dosavadní oteplení klimatu velmi výrazně zvýšilo frekvenci výskytu a intenzitu cyklónů v Atlantském a Tichém oceánu. Nynější bouře trvají déle a jsou silnější než před 30 lety.

Emanuel se zaměřil na analýzu teplot povrchových vod v oceánech a zhodnotil údaje o bouřích zaznamenaných v období od počátku 30. let 20. století do současnosti. Velmi výmluvné je například zjištění, že doba trvání tropických cyklón se od roku 1949 prodloužila o 60 procent. Hurikány i tajfuny přicházejí dříve a jejich sezona končí později. Průměrná maximální rychlost větru se od 70. let zvýšila o zhruba 50 procent. Také povrchové teploty moře od roku 1975 vzrostly v míře, která nemůže být vysvětlena periodicky se opakujícími výkyvy.

Globální oteplování prokazatelně zvyšuje teplotu mořské vody, což má přímou souvislost s množstvím energie uvolňované bouřemi. Hurikány jsou stále ničivější. Lze očekávat, že rychlost větru v obřích větrných vírech začne pravidelně překračovat hranici 300 kilometrů za hodinu. "Škody a ztráty na životech způsobené intenzivnějšími bouřemi by se tak v budoucnu mohly podstatně zvýšit," konstatoval Emanuel.

Velkou část odborníků studie zaskočila. Vlivu globálního oteplování na tropické bouře nepřikládalo mnoho z nich téměř žádnou důležitost. Dokonce i Emanuel začal zkoumat příslušné záznamy s očekáváním "velmi umírněné reakce" tropických bouří na globální oteplování. "Jenomže to, co vidíme, není vůbec umírněné," prohlásil profesor. Mezi oteplováním a hurikány existuje také zpětná vazba. Tropické bouře se jednou polovinou podílejí na vytváření energie ženoucí vodu z tropických oblastí do vyšších zeměpisných šířek. Tím nemalou měrou přispívají k rychlému rozpouštění ledu v polárních oblastech.

Studii finančně podpořila americká Národní vědecká nadace (National Science Foundation, NSF). Ředitel programu klimatické dynamiky NSF Jay Fein Emanuelovu práci vysoce ocenil. Zároveň upozornil na závažný společenský, ekonomický a ekologický dopad klimatických změn. Meteorolog Tom Knutson z Národního oceánského a atmosférického úřadu (National Center for Atmospheric Research, NCAR) k výsledkům poznamenal: "Když vidím tyto výsledky, jsou docela alarmující. Jsou to velké změny."


Zdroje:
- USA Today (31.07.2005, Global warming is fueling nastier storms, expert says)
- Massachusetts Institute of Technology (31.07.2005, Hurricanes growing fiercer with global warming)
- The Week Magazine (24.09.2004, In the path of disaster)
- iDNES (02.08.2005, Oteplování dodává sílu hurikánům)
- Lidové noviny (02.08.2005, Hurikány budou stále silnější)
- Planet Ark (01.08.2005, Hurricane Destructiveness Increased over 30 Years)
- HoustonChronicle.com (31.07.2005, Study: Hurricanes fiercer as Earth gets warmer)
- National Science Foundation (31.07.2005, Hurricanes Growing More Fierce Over Past 30 Years)
- Nature (Nature Publishing Group)
- NCAR (National Center for Atmospheric Research)