Teploty v evropských městech se zvyšují

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Globální oteplování, Vydáno dne: 14.08.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005080004

Světový fond na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF) vydal 11. srpna zprávu, v níž analyzoval údaje o letních teplotách v 16 hlavních městech členských států Evropské unie. WWF srovnal teplotu v období let 1970 až 1974 s teplotou v letech 2000 až 2004. Z rozboru vyplynulo, že ve všech sledovaných případech došlo k oteplení. Nejvýraznější vzestup teplot byl zaznamenán ve Španělsku. V Madridu se teplota oproti počátku 70. let zvedla o 2,2 stupně Celsia.

Noční pohled na Paříž. Oteplení je velmi razantní a překonalo všechna očekávání. Žebříčku vévodí Madrid, Londýn, Lucemburk, Lisabon a Atény. V těchto metropolích se oteplilo o 2 stupně. WWF považuje za hlavní příčinu tohoto trendu vysoké koncentrace oxidu uhličitého. Hlavním zdrojem CO2 je energetický průmysl, který se na celkových emisích podílí 37 procenty. Dalším v pořadí je automobilová doprava. Kromě toho však působí tzv. efekt tepelného ostrova. Je způsobován tím, že z městských povrchů, během dne ohřátých sluncem nebo vytápěním, se v noci zpětně vyzařuje teplo. Rozdíly mezi velkým městem s miliony obyvatel a venkovem mohou dosahovat až 10 stupňů Celsia. Vzhledem k faktu, že ve městech žije polovina obyvatel planety, to pro mnoho lidí není zrovna příjemné zjištění. V Praze průměrná roční teplota o 1 stupeň Celsia přesahuje teplotu odpovídající její geografické poloze.

Podle expertů by se ve městech mělo vysazovat více zeleně, měly by se stavět ekologické budovy, světlejší chodníky a silnice.

Provozovatelé Shedova akvária v Chicagu inovovali střechu budovy na bázi sóji. Na rozdíl od tmavých střešních krytin neotepluje okolní vzduch a naopak teplotu v budově snižuje. Tímto způsobem lze za 20 let uspořit přes 200 tisíc dolarů za elektřinu.


Situace v Los Angeles

Názorným příkladem prospěšného vlivu zeleně ve městech je americké Los Angeles. V 30. letech minulého století existovalo v této lokalitě mnoho zavlažovaných sadů, kde se maximální teplota v roce 1934 vyšplhala na 36 stupňů. Později musely stromy ustoupit městské zástavbě a asfaltovým komunikacím. Ve městě se začalo oteplovat a v 90. letech už letní teploty přesahovaly 40 stupňů. Se zvyšující se teplotou roste také spotřeba elektřiny. S každým dalším stupněm Fahrenheita stoupá spotřeba elektrické energie o 2 procenta. Podle výzkumného týmu Heat Island Group stojí efekt tepelného ostrova Los Angeles ročně 100 miliónů dolarů. Velkým problémem je rovněž smog. Při vysokých teplotách ve městech nebezpečně narůstá koncentrace škodlivého přízemního ozónu.


Následky globálního oteplování ve městech

Následky globálního oteplování se ve městech projevují a budou projevovat mnohem výrazněji než v menších sídlech. "Situace se bude ještě zhoršovat a pro lidské zdraví je to stále vážnější hrozba," varoval britský odborník Richard Betts v časopise New Scientist. Oxidu uhličitého je v atmosféře tolik, že sebevětší omezení emisí už nemůže vzestup teplot zastavit. Všichni si budou muset zvyknout, že rychlé střídání veder, suchého počasí a prudkých lijáků bude v příštích desetiletích obvyklé. Vedra, jež si jenom v roce 2003 v Evropě vyžádala 40 tisíc obětí, se lidé snaží zmírnit použitím klimatizace. Jenomže tím také stoupá spotřeba elektřiny, jež je vyráběná pomocí fosilních paliv. WWF vyzvala evropské státy, aby více investovaly do alternativních forem získávání energie - slunečního záření, vody a větru. Pokud tak neučiní, globální oteplování může z velkoměst udělat těžko obyvatelné rozpálené pece.


Jihozápadní část Evropy se mění v poušť

Nejhorší vyhlídky má před sebou Španělsko a Portugalsko. Teploty na jihozápadě Evropy stoupají velmi rychle. Globální zvýšení teploty o 2 stupně bude pro Pyrenejský poloostrov znamenat podmínky teplejší o 4 až 5 stupňů. V posledních letech sužují celou jižní Evropu úmorná vedra doprovázená historicky rekordním suchem a rozsáhlými požáry. Ve Śpanělsku letos spadla jen polovina obvyklých srážek. Během prvních sedmi měsíců shořelo 140 hektarů vegetace. Vláda vyjádřila obavy, že se třetina území proměňuje doslova v poušť. V Portugalsku, Španělsku, větší části Francie a v jihovýchodní Anglii platí úsporná nařízení kvůli nedostatku pitné vody. Výnosy z pěstování zemědělských plodin poklesly ve Španělsku o 50 procent. Evropská unie posílá na jih kontinentu přebytky ze sklizní ve střední Evropě. Lidé se proti vedru brání použitím klimatizací. Jen v roce 2003 španělé nakoupili 1,3 miliónu klimatizačních zařízení, jejichž energetická spotřeba je poměrně vysoká. Také proto je Španělsko v rámci EU druhým největším znečišťovatelem ovzduší. Množství vypouštěných emisí skleníkových plynů vzrostlo v této zemi v období let 1900 až 2003 o 40,6 procenta.


Klimatické změny v celé Evropě

Také v Británii se klimatické změny projevují stále důrazněji. V komentáři ke zprávě WWF meteoroložka Sian Lloydová prohlásila: "Globální oteplování zasahuje Británii zvláště citelně. Letní období v zemi může být poznamenáno zcela nečekaným způsobem."

V další zprávě vypracované třiceti klimatology na objednávku Evropské komise se uvádí, že se dešťové srážky v severní Evropě zvýšily o 10 až 40 procent, zatímco jižní části kontinentu jsou sušší zhruba o pětinu.


Srovnání průměrných teplot v evropských metropolích v letech 1970 až 1974 a 2000 až 2004.

Srovnání průměrných teplot v evropských metropolích v letech 1970 až 1974 a 2000 až 2004.

  * průměrná denní teplota v období od 1. června do 30. září (průměr teploty za 24 hodin)
** maximální denní teplota v období od 1. června do 30. září (průměr maximálních teplot)Zpracováno podle:
- WWF (11.08.2005, It's getting hotter in the city)
- iHNed.cz (12.08.2005, Evropské metropole se rychle zahřívají)
- iHNed.cz (12.08.2005, Města bojují s rychlejším oteplováním)
- Changenet.sk (12.08.2005, Za rast teplôt je zodpovedný najmä energetický priemysel)
- BBC Czech (11.08.2005, WWF upozorňuje, že se Evropa otepluje)
- Lidové noviny (12.08.2005, Evropská města se oteplují)
- Mojenoviny.cz (12.08.2005, Podnebí bude teplé, ale i divoké)


Další zdroje:
- WWF (11.08.2005, Europe feels the heat, dokument pdf)
- BBC News (11.08.2005, Europe getting hotter, WWF warns)
- New Scientist (20.06.2004, Cities will swelter on summer nights)
- Heat Island Group