USA v čele koalice zpochybňující Kjótský protokol

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Neekologická politika, Vydáno dne: 28.07.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005070027

Největší světoví odpůrci Kjótského protokolu uzavřeli ve čvrtek 28. července společnou alianci. USA a Austrálie se odmítly zavázat ke snižování emisí skleníkových plynů v rámci Kjótského protokolu a globální oteplování hodlají zpomalovat rozvíjením moderních technologií. K jejich iniciativě se připojila i trojice dalších významných států, které sice Kjótský protokol podepsaly, ale nejsou vázány povinností emise skutečně snižovat. Jsou to Čína, Indie a Jižní Korea. Dohodu podpořilo i Japonsko.

USA emise skleníkových plynů redukovat nehodlají a stanuly v čele koalice zpochybňující Kjótský protokol. Podle americké i australské administrativy je redukce emisí nepřijatelná, protože by mohla zpomalit hospodářský růst. Prezident Bush se nechal slyšet, že chce zpomalit globální oteplování a současně podporovat ekonomický rozvoj. Proto je třeba rozvíjet technologie omezující nebo přímo odbourávající znečištění. Tímto argumentem se američané opakovaně snaží ospravedlnit svůj odmítavý postoj ke Kjótskému protokolu. "Chápeme to jako doplnění Kjóta, ne jako jeho konkurenci," prohlásil náměstek ministra zahraničí Robert Zoellick. Pozorovatelé jsou jiného názoru a tvrdí, že dohoda není závazná a nebude mít žádný praktický význam. Domnívají se, že se Bílý dům jen pokouší odvést pozornost od listopadové schůze OSN, kde by se mělo jednat o emisních limitech.

Spojené státy se na celosvětové produkci oxidu uhličitého podílejí jednou čvrtinou, přičemž množství emisí v USA se každoročně zvyšuje o 1,5 procenta. Nově zformovaná aliance je jako celek zodpovědná za 45 procent všech emisí.

Velká většina expertů se shoduje v názoru, že reálné zmírnění průběhu klimatických změn by mohlo přinést omezení emisí nejméně o 50 procent.


Zpracováno podle:
- Novinky (28.07.2005, Odpůrci Kjótského protokolu vytvořili vlastní dohodu)
- iHNed.cz (28.07.2005, Pět mocností chystá dohodu o ovzduší)
- BBC Czech (28.07.2005, USA a asijské země uzavřely dohodu o klimatu)
- HNonline.sk (28.07.2005, USA vytvárajú koalíciu ako alternatívu ku Kjótu)


Další zdroje:
- Climate Ark (28.07.2005, Australia looks beyond Kyoto with new pact)
- ENN (28.07.2005, U.S. Joins with Five Asian Countries to Counter Climate Change)
- ABC News (28.07.2005, Climate change deal better than Kyoto: Howard)