USA znemožnily dohodu G8 o klimatických změnách

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Neekologická politika, Vydáno dne: 10.07.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005070026

Jednání skupiny G8 ve Skotsku skončilo bez konkrétní dohody o postupu proti klimatickým změnám. Prezident USA George Bush sice připustil, že lidská aktivita výraznou měrou přispívá ke globálnímu oteplování, nicméně snížení emisí podle něho nepřichází v úvahu. V rozhovoru pro televizi ITV prohlásil: "Mám-li to říct bez okolků, tak dohoda z Kjóta by zničila naši ekonomiku."

Společná fotografie šéfů států sdružených v G8. Konference se zúčastnily delegace Velké Británie, Francie, Německa, Itálie, Japonska, Kanady, Spojených států amerických a Ruska. Celý průbeh významně poznamenal bombový útok v Londýně, při kterém zemřelo kolem 70 lidí. Vlivem těchto okolností byla odvrácena pozornost od problematiky klimatických změn. Politici se shodli alespoň na tom, že odpovědnost za globální oteplování nesou lidé a že je třeba s tím něco dělat. K ničemu konkrétnímu se ale nezavázali.

Možnost dohody v tomto směru předem znemožnila vláda USA. Američané tvrdí, že Kjótský protokol nebo jiné formy omezení produkce skleníkových plynů by pro ně znamenaly ekonomickou sebevraždu. Prezident Bush doslova řekl: "Uznávám, že povrch Země je teplejší a že nárůst množství skleníkových plynů způsobený lidmi k tomuto problému přispívá. Odmítl jsem však Kjótský protokol, protože by poškodil a zničil americké hospodářství. Byla to pro nás mizerná smlouva. Jestliže se pokoušíte mne přinutit, abych protokol podpořil, pak říkám ne."

Zástupci ekologických organizací vyjádřili bezprostředně po konferenci zklamání, rozhořčení i naději, že se situace zlepší. "Administrativě G.W. Bushe se opět jednou podařilo zablokovat mezinárodní snahu o boj s klimatickými změnami. Určitě se ale nevzdáme. V USA existuje velmi mnoho iniciativ, jejichž cílem je řešit problém klimatických změn a je jen otázkou času, kdy se k nim připojí také prezident," uvedl podpředseda Přátel Země (Friends of the Earth, FOE) Tony Juniper.

Ochránci životního prostředí se obávají, že neochota bohatých států je špatným signálem pro rozvojové ekonomiky sdružené v tzv. G5, tedy pro Čínu, Indii, Brazílii, Mexiko a Jihoafrickou republiku. G5 vyzvala rozvinuté země, aby šly příkladem a ukázaly, že úsilí o zmírňování klimatických změn myslejí vážně. "Prezident Bush je izolován od ostatních dvanácti zemí, které chápou potřebu stanovit cíle pro redukci emisí CO2," zhodnotil situaci ředitel Greenpeace Stephen Tindale.

Pozorovatelé očekávají, že průmyslový boom v Číně a Indii značně zhorší celkový objem emisí škodlivých plynů. Rozvojovým státům by proto měly být zprostředkovány moderní technologie šetrnější k přírodě a měl by být rovněž zahájen celosvětový dialog o principech trvale udržitelného života.


Další výsledky summitu G8

Summit G8 ve skotském Gleneagle nebyl samozřejmě věnován pouze tématice klimatických změn. Účastnici setkání souhlasili s navýšením své pomoci rozvojovým zemím z 25 na 50 miliard dolarů ročně do roku 2010. Z toho polovina je určena pro Afriku. Pomoc Palestincům se v nejbližších letech zvýší na 3 miliardy dolarů. Palestinští představitelé včetně zástupců radikálních organizací Hamás a Islámský džihád teroristický útok v Londýně odsoudili. Upozornili však, že pokračující okupace arabských a islámských národů povede k dalším podobným úderům.

Členové G8 se zavázaly ke spolupráci v boji proti terorismu. Týká se to zejména ochrany dopravní infrastruktury. Státní instituce si budou předávat informace o pohybech podezřelých osob.

V otázce subvencí na export zemědělských produktů bylo rozhodnuto o zvýšení vlivu tržních mechanismů na zemědělství. Subvence by proto měly být postupně odstraněny. Žádný konkétní termín stanoven nebyl.


Zpracováno podle:
- Changenet (08.07.2005, Summit G8 nepriniesol v otázke klimatických zmien nič nové)
- Lidové noviny (07.07.2005, Bush uznal: Za oteplení mohou i lidé)
- EcoMonitor (08.07.2005, Reuters: G8 chce zastavit změny klimatu, neklade si ale konkrétní cíle)
- EkoList (04.07.2005, Bush považuje Kjótský protokol za špatný pro USA)
- Orange Portal (08.07.2005, V škótskom Gleneagles sa skončil výročný summit G8)
- Haló noviny (09.07.2005, G8 slíbila, že sáhne hlouběji do kapsy)


Další zdroje:
- Planet Ark (08.07.2005, G8 to agree need for climate action but no targets)
- G8 Summit 2004
- Friends of the Earth
- Greenpeace