Indiáni protestují proti těžbě ropy v ekvádorské rezervaci

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Neekologická politika, Vydáno dne: 14.07.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005070017

Indiáni z kmene Huaorani za podpory ekologů a zástupců dalších domorodých kultur pochodovali v úterý 12. července ekvádorským hlavním městem, aby demonstrovali svůj odpor proti ropné firmě Petrobras.

Mapa lokalizující Ekvádor a Národní park Yasuní. Přes 150 Huaoraniů se v ekvádorské metropoli Quito snažilo přimět vládní představitele a brazilskou státní společnost Petrobras k okamžitému zastavení veškerých aktivit v rezervaci Yasuní na východě země. Podle demonstrantů firma poškozuje křehký ekosystém v největším ekvádorském národním parku, v jehož západní části mají indiáni svůj domov. "My říkáme, že by měl Petrobras odejít pryč, protože v Yasuní je budoucnost našich dětí," řekla novinářům Ehuenguime Enqueriová, víceprezidentka národní organizace Huaoraniů (Organization of the Huaorani Nationality of the Ecuadorian Amazon, ONHAE).

Petrobras obdržel minulý rok vládní licenci na zřízení ropného vrtu a technické infrastruktury uprostřed chráněného území. Plocha o rozloze 200 hektarů byla vyhrazena pro potřeby těžařů. Zástupci firmy tvrdí, že se snaží poškození parku minimalizovat. Používají prý nejmodernější technologie a jejich aktivita se dotkne maximálně 100 hektarů rezervace v oblasti nedaleko hranice s Peru. Samotná produkce ropy by měla být zahájena v roce 2006.

Národní park Yasuní (Parque Nacional Yasuní) byl vyhlášen v roce 1972 a počátkem 90. let byl rozšířen. Nyní se rozprostírá na ploše dlouhé 130 a široké 100 kilometrů (544.730 hektarů). Zahrnuje povodí čtyř řek a co do druhové rozmanitosti je jednou z nejcennějších lokalit na Zemi. V parku žije velké množství nejrůznějších ptáků, obojživelníků a savců. Vyskytují se zde i velice vzácné druhy, například delfín říční, jaguár nebo pavián. Ve snaze ochránit biodiverzitu a neporušenost deštného pralesa bylo území jakožto mezinárodní biosférická rezervace v roce 1989 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Ani tento krok však nezabránil ekvádorské vládě odsouhlasit těžbu ropy, kterou už v roce 1991 začala hluboko v pralese čerpat americká firma Conoco. Ke svým těžebním zařízením postavili američané 120 kilometrů dlouhou silnici a brzy na toto místo přilákali i dřevorubce. Následovalo masivní kácení, hluk, znečištění, vypuzení zvířat a rychlá degradace životního prostředí. Později sice vláda na nátlak mezinárodních ekogických organizací přijala omezující opatření, v poslední době ale znovu začala ropným společnostem vycházet vstříc. V určitém úhlu pohledu se asi není co divit vzhledem k faktu, že ropa je největším vývozním artiklem Ekvádoru a klíčovým zdrojem vládních příjmů. A peníze jsou přece, jak asi všichni dobře vědí, až na prvním místě.


Zatím nedotčená část pralesa v ekvádorském Národním parku Yasuní. Děti z indiánského kmene Huaoraniů žijí uprotřed pralesa.

Po ropných inženýrech přišli vzápětí také dřevorubci. Těžba ropy má před ochranou přírody přednost.

Na první fotografii je zatím nedotčená část pralesa v ekvádorském Národním parku Yasuní. Druhý snímek ukazuje děti z indiánského kmene Huaoraniů, kteří žijí uprotřed pralesa. Jak vidno z třetího záběru, po ropných inženýrech přišli vzápětí také dřevorubci. Čtvrtá fotografie jen potvrzuje, že těžba ropy má v Ekvádoru před ochranou přírody přednost.


Zpracováno podle:
- Planet Ark (13.07.2005, Ecuador Indians Protest Petrobras Oil Development)
- Cotopaxi (NP Yasuní)


Další zdroje:
- Save America's Forests (Yasuní Rainforest Campaign)
- UNESCO (Biosphere Reserve Information - Ecuador: YASUNI)
- Ministerio del Ambiente (Parque Nacional Yasuní)
- Petrobras