Stamiliony lidí v Číně nemají přístup k nezávadné vodě

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Znečištění vody, Vydáno dne: 02.07.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005070016

Pět ze sedmi největších čínských řek je vážně znečištěno. Poslance Celočínského lidového kongresu o tom informoval Šeng Chu-žen, vysoce postavený funkcionář komunistické strany a místopředseda parlamentu. Podle oficiálních údajů nemají stovky milionů vesničanů přístup k zdravotně nezávadné pitné vodě a jsou nuceni pít pouze vodu kontaminovanou škodlivými látkami.

Znečištění čínských vodních toků je alarmující. Zhoršující se stav vodních zdrojů v Číně je daní za prudce se rozvíjející průmysl. Ze sedmi největších vodních toků v zemi je nejhorší stav na Žluté řece, Huai He, Hai, Songhua a Liao. O mnoho lépe na tom není ani Dlouhá řeka (Jang-c'), kde se navíc očekává další zhoršování situace. Perlová řeka je sice celkově v dobrém stavu, ale dolní úsek u průmyslového města Kuang-čou je rovněž vážně znečištěný.

Šeng Chu-žen dále uvedl, že podle ministerstva vodních zdrojů nemá přes 300 milionů venkovských obyvatel přístup k zdravotně nezávadné pitné vodě a přibližně 190 milionů lidí pije vodu s obsahem škodlivých látek. Vláda by proto měla přistoupit k rázným opatřením.

Vícepremiérka Wu Yi ve svém vystoupení upozornila na potíže ze zemědělskou a potravinářskou výrobou. Bezpečnost potravin je podle vládní zprávy celospolečenským problémem Číny. Na některých místech se zelenina a ovoce pěstují s využitím znečištěné vody nebo zakázaných pesticidů. V návaznosti na to stoupá rovněž četnost případů otrav způsobených jídlem.


Žlutá řeka v Číně - srovnání stavu v roce 1979 a 2000.

Kromě velkého množství sedimentů přirozeného původu se s čínskou Źlutou řekou dostávají do moře i odpadní a další škodlivé látky, jejichž zdrojem je průmylová a zemědělská výroba. První fotografie je z května roku 1979, druhý snímek byl pořízen v květnu 2000.


Zpracováno podle:
- China Daily (30.06.2005, Rivers polluted, drinking water tainted)
- EkoList (30.06.2005, Väčšina čínskych veľtokov je znečistená)
- BBC News (In pictures: Changing environment)


Další zdroje:
- EcoMonitor (20.10.2004, BBC: Cena za ekonomický růst Číny)
- BBC News (14.10.2004, Paying the price for China's growth)
- EcoMonitor (28.05.2003, China Daily: Žlutá řeka je v ohrožení)