Výskyt korálů u Tasmánie dokazuje globální oteplování

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Změny ekosystému, Vydáno dne: 19.07.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005070011

Skupina biologů z Tasmánského institutu pro akvakulturu a rybářství (Tasmanian Aquaculture & Fisheries Institute, TAFI) objevila severovýchodně od Tasmánie mělký útes celistvě pokrytý korály. Korály přežívají pouze v teplých vodách a v této zeměpisné šířce byla jejich přítomnost dosud velice vzácná. Vědci svůj objev považují za důkaz globálního oteplování.

Výskyt korálů u Tasmánie dokazuje globální oteplování. Výzkumný tým vedený biologem Nevillem Barrettem na korály narazil v chráněné oblasti Kent Group Marine u Flindersova ostrova. "Mnoho těchto korálů jsme občas nacházeli ve velmi malých trsech v Bassově průlivu," vysvětlil Dr. Barrett. "Je ale nesmírně vzácné najít takto rozsáhlá, téměř stoprocentně pokrytá místa na jih od Sydney, takže je to něco naprosto nečekaného." Podle Barretta je zřejmé, že má rostoucí teplota vody velký dopad na mořské ekosystémy.

Závěry tasmánských biologů podpořil Ron Thresher, přední vědecký pracovník australského výzkumného institutu CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization). Thresher se odvolal na nedávné poznatky potvrzující migraci mořských organismů. Mnohé druhy se přesouvají stále dále na jih. V tasmánských vodách byla nedávno zjištěna přítomnost asi 30 druhů ryb, které se tam dříve nevyskytovaly. V posledních dvou desetiletích si badatelé rovněž povšimli ústupu chaluhových lesů.

Orientační mapa jihovýchodní části Austrálie, Tasmánie a Flindersova ostrova.


Zdroje:
- ABC Online (17.07.2005, Tasmanian coral reef 'proof of global warming')
- Parks & Wildlife Service (Kent Group Marine Reserve)
- TAFI (Dr Neville Barrett)
- CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization)