Na Špicberkách bylo naměřeno rekordních 20 stupňů

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Extrémní počasí, Vydáno dne: 19.07.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005070008

Meteorologové na Špicberkách naměřili nedávno rekordní teplotu téměř 20 stupňů Celsia nad nulou. Pro obyvatele tohoto arktického souostroví 550 km severně od Norska je to vskutku neobvyklý zážitek. Vědci soustředění v nejsevernější osadě světa Ny-Alesund na západním pobřeží Śpicberských ostrovů chodí po venku v tričkách s krátkým rukávem a vyhřívají se na slunci. Mohlo by se to zdát úsměvné, pokud by toto místo nebylo vzdáleno necelých 1000 km od zeměpisného pólu. Takto je to především varovné znamění a jasný důkaz klimatických změn.

Ny-Alesund na západním pobřeží Śpicberských ostrovů je nejsevernější osadou na světě. Špicberky neboli Svalbard (Země studených břehů) se mění doslova před očima. Ledovce na ostrovech se zmenšují rychlostí 4,5 kilometru krychlových za rok. Vědci jsou si vědomi faktu, že ve vyšších zeměpisných šířkách probíhá globální oteplování nejrychleji na světě, ale to, co se děje na Špicberkách nyní, nemá obdoby. Robin McKie z britského týdeníku Observer zdůraznil, že teplota v Ny-Alesundu na 79 rovnoběžce vystoupila počátkem července na 19,6 stupně Celsia, což je o 1,5 stupně více než byl dosavadní absolutní rekord. Příjemné teplé počasí výzkumníkům příliš důvodů k radosti nepřináší. Naopak. Tváří v tvář dramatickým změnám klimatu rostou jejich obavy z budoucnosti.


Ledovec Blomstrandbreen na Špicberkách je názorným dokladem klimatických změn. Fotografické srovnání stavu v první čtvrtině 20. století se situací v roce 2002 nepotřebuje komentář. Červenými body na mapě jsou vyznačeny nejvýznamnější ledovce, na něž je zaměřen dlouhodobý výzkum v arktické oblasti. V případě Špicberků (Svalbardu) jde o dvojici Kongsvegen a Nordaustlandet.

Zdroj: Greenpeace a University of Oslo


Zpracováno podle:
- Guardian (17.07.2005, T-shirts on for an Arctic heatwave)
- Guardian (08.08.2002, Greenpeace shows how glacier is melting away)
- Greenpeace (08.08.2002, Global Warming - Greenpeace Pictures in Spitsbergen)
- Britské listy (13.08.2002, Greenpeace ukázala, jak v Arktidě skoro úplně roztál ledovec)
- University of Oslo (Field Sites)


Další zdroje:
- Wikipedia (Ny-Alesund)
- Weather Underground (Svalbard, Norway)