Religiozita tlumí symptomy Alzheimerovy choroby

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zdraví, Vydáno dne: 21.06.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005060027

Kanadští a izraelští vědci prokázali, že spiritualita zkvalitňuje život a výrazně zpomaluje postup Alzheimerovy choroby. O tomto zjištění referoval na výroční konferenci Americké akademie pro neurologii (American Academy of Neurology, AAN) Morrris Freedman, vedoucí výzkumné skupiny neurologů v Baycrestském středisku pro geriatrickou péči (Baycrest Centre for Geriatric Care, BCGC) a Jakir Kaufman, ředitel neurologického oddělení nemocnice Sarah Herzogové v Jeruzalémě. Podobné výsledky prezentoval rovněž Michael Rayel z nemocnice v Clarenville na Newfoundlandu.

Alzheimerova choroba se projevuje ubýváním mozkové hmoty. Neurologové si v Miami Beach na Floridě mezi 9. a 16. dubnem vyslechli zprávu vycházející z pozorování 68 pacientů ve věku 49 až 94 let. "Zjistili jsme, že u pacientů s vyšším stupněm spirituality nebo religiozity postupuje Alzheimerova choroba výrazně pomaleji," konstatoval doktor Kaufmann. Náboženská víra se velice příznivě projevovala na zdravotním stavu nemocných lidí. Symptomy poškození mozku byly při aktivním vedení duchovního života znatelně slabší než u lidí bez vyznání. Křesťansky orientovaní pacienti se často modlili, četli bibli a navštěvovali bohoslužby. Jejich poznávací schopnosti se díky tomu zhoršovaly pomalu. Naopak u lidí bez zájmu o spiritualitu se zdravotní stav měnil k horšímu relativně rychle. Podle Freedmana je možné z těchto poznatků vyvodit závěr, že náboženské cítění a meditace snižují úmrtnost a zvyšují kvalitu života.

"Je to úžasný výzkum," komentoval vystoupení svých kolegů doktor Reyel. "Tato práce se shoduje s nedávnými studiemi, jež dokazují, že modlitba, duchovno a religiozita jdou ruku v ruce s lepším mentálním i fyzickým zdravím."

Odborníci nicméně upozornili, že pro stanovení jednoznačných závěrů je třeba vést ještě další pečlivý výzkum.

Podobné účinky jako náboženská víra mají podle vědců i nesteroidní protizánětlivé léky, kam se řadí například známý Ibuprofen. Jeho aplikace u nemocných snížila riziko neurodegenerativního postižení o 35 procent. Při každodenním užívání se pravděpodobnost snížila o 38 procent. Informace o tomto výzkumu prezentoval na konferenci doktor Honglei Chen z Harvardovy školy veřejného zdraví (Harvard School of Public Health). Jak ovšem vyšlo nedávno najevo, dlouhodobé podávání Ibuprofenu zvyšuje riziko infarktu a rakoviny prsu.

Alzheimerova nemoc postihuje mozek. Projevuje se ubýváním mozkové hmoty a ztrátou duševních schopností včetně paměti a orientace. Neexistuje na ni žádný lék, pacientům jsou podávány pouze tlumící prostředky. Alzheimerova choroba byla popsána a pojmenovaná po svém objeviteli v roce 1907. V současné době je nejčastější formou demence. Ve věku nad 65 let postihuje 5 až 10 procent populace. U osob nad 85 let věku je její výskyt téměř 50-ti procentní. S touto diagnózou žije V České republice 80 až 120 tisíc lidí, na celém světě pak přesahuje tento počet hranici 25 milionů.


Zpracováno podle:
- Res Claritatis (15.06.2005, Aktivní náboženská praxe brzdí Alzheimerovu chorobu)
- OSEL.cz (05.05.2005, Zbožnost zpomaluje Alzheimerovu chorobu)
- Science & Technology News (09.06.2005, Prayer and church may slow Alzheimer’s disease)
- Atlanta Journal-Constitution (13.04.2005, Spirituality May Slow Alzheimer's)
- Britské listy (10.06.2005, Ibuprofen zvyšuje riziko infarktů)

Další zdroje:
- Baycrest (Baycrest Centre for Geriatric Care)
- AAN (American Academy of Neurology)