Konzumace červeného masa způsobuje rakovinu

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zdraví, Vydáno dne: 19.06.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005060026

Vědci z mezinárodního výzkumného programu známého pod zkratkou EPIC (European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition) zveřejnili výsledky rozsáhlé studie, která dokazuje, že konzumace červeného masa zvyšuje riziko onemocnění rakovinou tlustého střeva. Strava bohatá na vlákniny a rybí maso naopak pravděpodobnost rakoviny výrazně snižuje. Výzkum byl uskutečněn za podpory Lékařské výzkumné rady (Medical Research Council, MRC), centra pro výzkum rakoviny ve Velké Británii (Cancer Research UK, CRUK) a Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny při Světové zdravotnické organizaci (International Agency for Research on Cancer, IARC/WHO).

Konzumace červeného masa způsobuje rakovinu Studie byla zahájena v roce 1992 a trvala 10 let. Zúčastnilo se jej přibližně půl miliónu evropanů z 10 zemí. Vědci jim kladli otázky zaměřené na jejich stravovací zvyklosti a životní poměry. Výsledky jsou vzhledem k vysokému počtu dotazovaných osob opravdu reprezentativní.

Z analýzy průzkumu vyplynulo, že rakovina střev postihuje 17 z 10 tisíc obyvatel upřednostňujících červené maso. U vegetariánů a u lidí nevyhýbajících se rybám a drůbeži, se nádorové bujení objevuje při stejném počtu osob ve 12 případech. "U lidí, kteří zkonzumovali více než 160 gramů takzvaného červeného masa denně, bylo riziko výskytu rakovinu o třetinu (35 procent) větší než u těch, kteří měli hovězí, vepřové, či skopové na talíři pouze jednou týdně," prohlásila profesorka Sheila Binghamová z Univerzity v Cambridge. "To znamená na každých 10 tisíc lidí a rok asi o 20 případů rakoviny více."

Autoři studie uvádějí, že při každodenní konzumaci 100 gramů červeného masa se riziko rakoviny tlustého střeva zvyšuje o 49 procent. Při konzumaci 200 gramů červeného masa denně se pravděpodobnost propuknutí zhoubného bujení zvyšuje o 70 procent. Pokud však člověk kromě toho sní i 80 gramů ryb každý druhý den, má to ochranný efekt a riziko rakoviny to snižuje o 30 procent oproti osobám, které pojídají ryby méně často než jednou týdně. Pojídání drůbežího masa nemá na rakovinu vliv. Za červené maso se označuje například hovězí, vepřové, telecí nebo jehněčí. Negativně se projevuje také konzumace šunky a slaniny. Obvyklá hmotnost hovězího bifteku se pohybuje kolem 200 gramů, řízku 140 gramů, hamburgeru 100 gramů.

Vysvětlení podle odborníků pravděpodobně souvisí s obsahem železa v mase. V červeném mase je železa více než v mase drůbežím. Z červených barviv svalové tkáně (hemoglobinu a myoglobinu) se uvolňuje železo, které podporuje vznik škodlivých karcinogenních látek. Naopak v rybím mase se vyskytuje nenasycená mastná kyselina Omega-3, jejíž účinky vznik nádoru zamezují.

Studie rovněž prokázala, že riziko způsobené konzumací masných výrobků snižuje i příjem stravy bohaté na vlákniny (ovoce, zelenina, celozrnné cereálie).

Existují i rozdíly ve výskytu rakoviny v závislosti na věku pacientů. "Mezi lidmi kolem padesátky je rakovina vcelku vzácná, její výskyt se pak výrazně zvyšuje od šedesáti let nahoru," uvádí Sheila Binghamová. Ve Velké Británii rakovinou tlustého střeva každoročně onemocní 35 tisíc lidí. Pokud se toto onemocnění podaří zachytit v raném stádiu, existuje až osmdesátiprocentní naděje na úspěšné vyléčení. Chirurgický zákrok je ovšem většinou nevyhnutelný.

Britové se zatím novým trendům zdravé výživy příliš nepřizpůsobují. Průměrně zkonzumují asi 93 gramů masa denně. Typická anglická snídaně obsahuje slaninu a párky. Svačinám a lehkým obědům dominují sendviče se šunkou nebo suchým salámem. Hovězí maso se na jídelníček Britů začalo vracet po odeznění obav z nemoci šílených krav. Cena hovězího je v Anglii výrazně levnější než ryby nebo kuřecí maso.


Zpracováno podle:
- Britské listy (15.06.2005, Konzumace masa způsobuje rakovinu)
- BBC Czech (16.06.2005, Nadměrná konzumace červeného masa 'škodí')
- BBC Slovak (15.06.2005, Spojenie medzi rakovinou a červeným mäsom)
- 21. století (16.06.2005, Červené maso - hrozba pro naše zdraví!)
- MedNews (16.06.2005, Nebezpečí rakoviny tlustého střeva závisí na masu, které jíme)

Další zdroje:
- Guardian (15.06.2005, Big study links red meat diet to cancer)
- MRC (15.06.2005, Bowel cancer linked to red and processed meat)