Konzumace sóji snižuje plodnost

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zdraví, Vydáno dne: 23.06.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005060025

Vědci z Královské koleje v Londýně (King's College London, KCL) představili v dánské Kodani na výroční konferenci Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii (European Society of Human Reproduction and Embryology, ESHRE) svoji studii o vlivu sójových potravin na plodnost. Nový výzkum potvrzuje podezření, že isoflavonidy uvolňované ze sójových produktů snižují kvalitu spermatu.

Konzumace sójových produktů snižuje plodnost. Genistein obsažený v sójových bobech má hormonální účinek podobný ženskému pohlavnímu hormonu estrogenu. Spermie vystavené působení této chemické látky rychle zanikají a nestačí tak doputovat k vajíčku. Pravděpodobnost oplodnění se v důsledku toho výrazně snižuje. Otěhotnění přitom dokáže zabránit i malé množství genisteinu. "Lidské sperma se ukázalo být na genistein ještě citlivějším než sperma myší," prohlásila profesorka Lynn Fraserová, vedoucí výzkumného týmu a expertka na reprodukční biologii. "Pokud vypijete litr sójového mléka, dá vám to účinou dávku genisteinu."

Genistein kromě sóji obsahuje i hrách, fazole, margarín, čokoláda nebo některé druhy chleba. Podobná látka (8-prenylnaringenin) je podle vědců přítomná i ve chmelu používaném při vaření piva. Sójové výrobky a další potraviny s genisteinem by partneři (zejména ženy) snažící se o početí potomka něměli konzumovat.

V roce 2002 badatelé z americké univerzity v Illinois oznámili, že genistein v sójových bobech velmi výrazně poškozuje vývoj imunitního systému u nemluvňat.

Nová zjištění poněkud zpochybňují dosavadní pohled na sóju jako na výživnou a lidskému zdraví prospěšnou plodinu.

Na konferenci v Kodani byly rovněž prezentovány výsledky výzkumu odborníků z univerzity v Sheffieldu. Ti na základě svých poznatků očekávají, že se počet partnerských dvojic potýkajících se s neplodností v příštích deseti letech zdvojnásobí. V současné době má problémy s početím každý sedmý pár. V budoucnu to bude přibližně každý třetí.


Zpracováno podle:
- BBC Czech (22.06.2005, Konzumace sóji údajně ohrožuje plodnost)
- Pravda.sk (22.06.2005, Sója môže zabrániť počatiu)
- Food Navigator (22.06.2005, Soy isoflavone may damage fertility, finds new research)
- Site Punch (22.06.2005, Soya Chemical Could Damage Sperm: Study)

Další zdroje:
- 21. století (24.06.2005, Pozor na sóju!)
- ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology)
- BBC News (02.06.2002, Environmental 'hormones' wreck sperm)
- CBS News (02.06.2002, Zeroing In On Male Infertility)
- Doktorka (Sója - zázračná potravina)
- OSEL.cz (05.08.2002, Sója poškozuje imunitu)
- BBC Czech (21.06.2005, Neplodnost se během deseti let prý zdvojnásobí)
- KCL (King's College London)