Protikorupční zásah kvůli těžbě dřeva v Brazílii

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Kácení stromů, Vydáno dne: 08.06.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005060021

2. června bylo v Brazílii při rozsáhlé policejní razii zatčeno 84 osob. Mezi zadrženými je i ministr životního prostředí brazilského státu Mato Grosso Moacir Pires a ředitel pobočky vládní agentury pro ochranu životního prostředí (Instituto Brasileiro do Meio Ambiente e dos Recursos Naturais Renováveis, IBAMA) Sebastiao Barbosa. Federální úřady tak regovaly na ostrou kritiku v souvislosti s nejnovější statistikou, která dokazuje, že Amazonský deštný prales je ničen velmi vysokou rychlostí.

IBAMA Mezi zatčenými figuruje 39 zaměstnanců agentury IBAMA. Všichni byli obviněni z organizování a spoluúčasti na podvodu se zfalšovanými povolenkami pro transport ilegálně vytěženého dřeva. Brazilští představitelé zásah komentovali ujištěním, že boj proti korupci patří mezi vládní priority. Nicméně ekologové upřímnost jejich odhodlání zpochybňují. Úplatky jsou podle nich u státních úřadů všudypřítomné a odpovědné instituce je dlouhodobě přehlížejí.

"Až doposud byla tato činnost beztrestná a všichni to věděli," reagoval Roberto Smeraldi, ředitel organizace Přátelé Země (Friends of the Earth) v Brazílii. V roce 2002 zveřejnili ekologové studii o tom, že přibližně 2/3 z ceny dřeva zpracovávaného v Pará, Rondonii a Mato Grosso tvoří náklady na korupci. "Vidím to jako začátek vyšetřování, které by mělo mít mnohem větší rozsah," prohlásil Smeraldi. Podpořil ho i Paulo Adario, ředitel organizace Greenpeace v Amazonii: "Korupce se týká jak dřevorubců, tak úředníků. Mato Grosso není ojedinělý případ."

Rozhořčené pocity ochranářů jsou pochopitelné. Člověk, jehož odpovědnost za pustošení pralesa je největší, zatčení unikl. Blairo Maggi je guvernérem státu Mato Grosso a vlastníkem největších plantáží sóji na světě. Ještě před razií stihl odvolat nepohodlného ministra Pirese, který byl mezi zatčenými. Maggi je ekology často označován za krále dřevorubců, což lze jednoduše ospravedlnit konstatováním, že na provincii Mato Grosso v loňském roce připadla polovina z celkové plochy vykáceného pralesa v Brazílii.

Pokud vás tato tématika zajímá, doporučuji Vám k přečtení aktuální článek zpravodajky BBC Sue Branfordové z její cesty do Amazonie. Český překlad zde.


Zpracováno podle:
- EcoMonitor (07.06.2005, Reuters: Za devastací deštných pralesů stojí korupce)
- PlanetArk (06.06.2005, Graft Driving Amazon Deforestation - Campaigners)
- Webindia123.com (04.06.2005, Brazil cancels logging permits)


Další zdroje:
- Jornal Mato Grosso do Norte (02.06.2005, Chefe do Ibama preso com R$ 144 mil)
- Times On Line (04.06.2005, Logging gang felled in Amazon raids)
- IBAMA (Instituto Brasileiro do Meio Ambiente e dos Recursos Naturais Renováveis)
- Amazonia (Amigos da Terra - Amazônia Brasileira)