Pralesy na Borneu mohou zmizet do 10 let

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Kácení stromů, Vydáno dne: 09.06.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005060020

Světový fond na ochranu prírody (World Wildlife Fund, WWF) ve své nejnovější zprávě upozornil na neuvěřitelně rychlé tempo, jakým se ztrácejí nížinné pralesy na indonéském ostrově Borneo. Každoročně tam zmizí obrovská plocha lesního porostu o rozloze 1,3 milionu hektarů, což je ekvivalent jedné třetiny velikosti Švýcarska. Pokud se toto tempo nesníží, budou nížinné pralesy na Borneu v příštím desetiletí nenávratně zničeny.

Tempo devastace pralesa na Borneu je šokující. Stávající situace je podle ekologů způsobena masivní ilegální těžbou a nekontrolovaným rozšiřováním plantáží. Z původní rozlohy pralesa už lidé stačili odkrojit celou polovinu, z toho 75 procent od poloviny 80. let. WWF varuje, že dramatický úbytek ohrožuje existenci vzácných živočišných druhů, například orangutanů nebo trpasličích slonů. "Následky tak rozsáhlého odlesňování nejenom že povedou k závažným druhovým ztrátám, ale také rozvrátí zásobování vodou a omezí budoucí ekonomické příležitosti, jakou je turistika a živobytí pro místní komunity," prohlásil Dr. Chris Elliott z WWF.

Ekologové vyzvali Brunej, Indonésii a Malajsii, které se mezi sebou o Borneo dělí, aby na čtvrtině rozlohy ostrova vytvořily přírodní rezervaci. To by mělo napomoci záchraně lesů v hornatém vnitrozemí. Takové rozhodnutí by mělo být učiněno co nejdříve, protože času není nazbyt.

Borneo je třetím největším ostrovem na světě (746.546 km2). Na jeho území žije více než 210 druhů savců včetně 44 druhů endemických, kteří se nikde jinde nevyskytují.


Mapa zaznamenávající úbytek pralesa na Borneu a předpokládaný výhled do budoucna. Borneo: Treasure Island at Risk
(Borneo: Ostrov pokladů v nebezpečí)

Status of Forest, Wildlife and related Threats on the Island of Borneo

(Stav pralesa, divoké zvěře a související hrozby na ostrově Borneo)


Celou zprávu si můžete stáhnout zde (773 kB, formát pdf).


AUTOŘI ZPRÁVY

World Wildlife Fund
(Světový fond na ochranu přírody)

WWF Indonésie, WWF Malajsie, WWF Německo


DATUM PUBLIKOVÁNÍ ZPRÁVY

07.06.2005


Zpracováno podle:
- BBC Czech (08.06.2005, Pralesy na Borneu 'mohou do deseti let zmizet')
- WWF (07.06.2005, Most of Borneo's lowland forests could be lost within the next decade)