Ministři se vyslovili proti dovozu GM kukuřice do EU

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: GMO, Vydáno dne: 25.06.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005060015

Ministři životního prostředí EU na svém zasedání v Lucemburku v pátek 24. června odmítli doporučení Evropské komise a ve své většině (22 z 25) hlasovali proti návrhu Velké Británie, která požadovala vstřícnější postoj ke geneticky manipulovaným plodinám. Odmítli rovněž povolit dovoz GM kukuřice MON 863. Britský ministr Elliot Morley prohlásil, že neexistuje žádný racionální důvod pro plošné zakazování pěstování GMO.

Většina členských států EU s dovozem GM plodin nesouhlasí. Stanovisko britského zmocněnce je v rozporu s březnovou zprávou britských vědců, kteří na základě rozsáhlé studie vypracované na zakázku vlády prokázali, že pěstování GM rostlin poškozuje životní prostředí. Vlády Francie, Německa, Rakouska, Řecka, Lucemburska a Maďarska na svém území pěstování geneticky modifikovaných rostlin (řepky a kukuřice) zakazují.

Ve věci GM kukuřice MON 863 žádné rozhodnutí nepadlo, protože názory ministrů nebyly ani tentokrát jednotné. Konečné rozhodnutí tak přísluší Evropské komisi. ČR podle ministra Libora Ambrozka tento typ podpořila a sama jej už před dvěma lety povolila na testování. Podle jeho názoru panuje ve vědeckých kruzích pro GMO "nadšení".

Jak ale dokazuje nedávno medializovaný případ o negativních zdravotních důsledcích konzumace kukuřice MON 863 u krys, postoj řady vědců je spíše kritický až odmítavý. (K tomu viz článek Utajovaná studie: GM kukuřice škodí zdraví.)

Evropská komise je v otázce GMO pod velkým tlakem vyvíjeném zejména Světovou obchodní organizací (World Trade Organization, WTO) a Spojenými státy. Opakovaně se proto nechala slyšet, že bude prosazovat schvalování GM plodin i přes odpor členských států EU.


Zdroje:
- BBC News (24.06.2005, GM crop bans survive Euro votes)
- EkoList (24.06.2005, EU potvrdila zákazy GMO, pokročila v chemické směrnici)