Ve střední Evropě zdomácňuje šakal

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Změny ekosystému, Vydáno dne: 08.06.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005060009

Pravděpodobně kvůli globálnímu oteplování začal do střední Evropy pronikat nový živočišný druh - šakal zlatý nebo též obecný (Canis aureus). Původně se vyskytoval pouze v Indii, Pákistánu a severní Africe. Později se dostal na Balkán a odtud postupuje stále více na sever. Jeho přítomnost opakovaně zaznamenali odborníci V jižních oblastech Slovenska.

Šakal zlatý nebo též obecný (Canis aureus) "Objevení šakala pravděpodobně souvisí s oteplováním, i když jeho výskyt na Slovensku je prozatím občasný. Početné stavy šakalů jsou ale na Balkáně, a proto lze očekávat, že jeho migrace bude pokračovat," řekl novinářům Dušan Rajský, ředitel Regionální veterinární a potravinové správy v Dunajské Stredě.

Šakal zlatý připomíná na první pohled lišku. Na rozdíl od ní má ale delší nohy a chvost. Dorůstá do délky 65 až 80 centimetrů. Na výšku měří 45 až 50 centimetrů. Chvost mu vlaje do délky 22 až 30 centimetrů. Hmotnost se pohybuje kolem 10 kilogramů. Srst je zbarvená zlatožlutě, po případě šedožlutě, na hřbetu pak přechází do žlutého pásu. Hlava a krk mohou být žlutočervené a hrdlo a břicho bílé. Dožívá sa 12 až 15 roků. Je všežřavec, přičemž zhruba 54 procent jeho stravy tvoří živočíšná a 46 procent rostlinná potrava.

U myslivců se šakal velké obliby nedočká. "Je to intenzívní predátor a může vyvíjet tlak na drobnou zvěř. Na jihu Evropy šakal natolik konkuruje liškám, že je postupně vyhání z jejich teritorií," upozornil Imrich Šuba ze Slovenského mysliveckého svazu. Šakal by prý mohl narušit rovnováhu zvěře.

Jiný názor mají ekologové a ochranáři. Juraj Lukáč z Lesoochranářského sdružení VLK považuje šakala na Slovensku za přirozený jev: "Také v minulosti zvířata migrovala, když se měnily klimatické podmínky. Rozdíl je jen v tom, že tehdy měly ekosystémy dost času se přizpůsobit."

Šakal na slovenský Žitný ostrov poprvé krátce zavítal v období druhé světové války a krátce po ní. K dalšímu rozšíření došlo teprve po roce 1989. Oficiálně byly zatím zaregistrovány čtyři úlovky této šelmy, je nicméně pravděpodobné, že jich ve skutečnosti bylo zastřeleno mnohem víc.

Šíření nových invazivních druhů na území České a Slovenské republiky je stále častější. Na Slovensku se v posledních letech objevily malé sladkovodní medúzy původem ze Severní Ameriky. Velké problémy způsobuje například šíření norka amerického, psíka mývalovitého, raka pruhovaného nebo v rostlinné říši bolševníka obrovského, netýkavky malokvěté a žláznaté (na úkor netýkavky nedůtklivé) či rukevníka východního.


Zdroje:
- Právo (07.06.2005V SR loví zlatý šakal)
- EcoMonitor (07.06.2005, V SR loví zlatý šakal)
- Lidové noviny (02.06.2005, Na Slovensku žijí šakali i medúzy)
- Slovenské elektrárne (1998, Šakal v Gabčíkove)