Zabrání fólie tání ledovců v Alpách?

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 11.05.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005050015

V Alpách se v poslední době rozmohl pozoruhodný trend. Provozovatelé lyžařských středisek z Německa, Rakouska a Śvýcarska se snaží pokrývat tisíce čverečních metrů alpských ledovců reflexní fólií, aby tak podle svých slov zamezily jejich rychlému tání. V těchto dnech se pozornost aktivistů soustředila na švýcarský ledovec Gurschen.

Reflexní fólie by teoreticky měly alpské ledovce ochránit před globálním oteplováním. Ledovec Gurschen je využíván jako výchozí bod několika lyžařských tras. V rekordně teplém létě roku 2003 byly části tohoto ledovce silně postiženy, což mělo za následek zhoršení podmínek pro zimní sporty v této lokalitě. Cílem "záchranných akcí" je zajistit pro příští lyžařské sezóny dostatečné množství ledu a sněhu. Náklady u jednoho ledovce dosahují částky zhruba 64 tisíc eur, tedy téměř 2 milionů korun.

Reflexní fólie bílé barvy je 3,8 milimetru silná a je vytvořena z polyesteru a polypropylenu. Sluneční záření by se od ní mělo odrážet, takže úbytek ledu by se tím měl teoreticky zpomalit.

Jisté je, že úplnému rozpuštění ledovců žádné fólie zabránit nedokážou. Existence ledovce Gurschen se tímto zásahem prodlouží maximálně o deset let. Neroztaje tedy za dvacet let, jak se nyní předpokládá, ale možná až za třicet roků. Není tedy divu, že ochránci životního prostředí s potahováním ledových ploch fóliemi většinou nesouhlasí. Fóliová procedura je sice zajímavá, ale podstatu problému nijak neřeší. Stále se zrychlující tempo tání ledovců je problémem globálního rozsahu a je jedním z nejhmatatelnějších důsledků klimatických změn. Ještě kolem roku 1800 měly alpské ledovce rozlohu 1800 kilometrů čverečních. V roce 2000 to bylo už jen 1050 kilometrů čverečních. V nejbližších desetiletích podle vědců z univerzity v Curychu ve Švýcarsku zmizí až 70 procent ledovců.


Zdroje:
- EkoList (10.05.2005, Také Švýcaři zabalili svůj ledovec do folie)
- EkoList (20.03.2005, Ľadovce vo Švajčiarsku idú baliť do fólie, aby sa netopili)
- BBC Czech (10.05.2005, Ve Švýcarsku začali zahalovat tající ledovec)
- BBC Czech (11.05.2005, Reflexní fólie má ledovec chránit před letním sluncem)
- CNN (11.05.2005, Swiss wrap glacier to slow ice melt)