Jaro v Evropě začíná o 15 dní dříve než před 30 lety

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Změny ekosystému, Vydáno dne: 18.05.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005050010

Jaro do Evropy, Severní Ameriky i dalších částí světa přichází rok od roku dříve. Nejnovější studie vědců ze Stanfordské univerzity v Kalifornii to zdůvodňuje globálním oteplováním.

Vlhovec nachový - Quiscalus quiscula Průměrně se nástup jara na úkor zimy posunul za posledních 30 let o 10 dnů. V Evropě je tento rozdíl nadprůměrný (15 dnů), v severních oblastech USA je rozdíl menší (6 dnů). Ovšem americké státy nad 45 stupněm severní šířky, od Washingtonu po Maine, jsou svědky návratu stěhovavých ptáků o 13 dnů dříve. Hojný Vlhovec nachový (Quiscalus quiscula, na obrázku vlevo) se na Horním poloostrově v Michiganu objevuje v průměru o 46 dnů dříve než před 26 lety. Svišť v Coloradu se probouzí se 42 denním rozdílem ve srovnání se situací před 17 lety. Podobné změny zaznamenali vědci u 80 procent všech sledovaných druhů. Například ve Washingtonu, DC rozkvétají třešně s přibližně měsíčním předstihem oproti stavu před půl stoletím.

Negativní důsledky klimatických změn vyvolávají mezi odborníky vážné obavy a znepokojení. Mezidruhové vazby v přírodě byly významně narušeny. Změny životního prostředí probíhají na celém světě natolik rychlym tempem, že se jim většina druhů nedokáže přizpůsobit. Některé druhy to zvládají lépe, jiné hůře. Ranně kvetoucí rostliny, jakým je orlíček obyčejný (Aquilegia vulgaris), jsou vystaveny nebezpečí vyčerpání jarními vánicemi. Stěhovaví ptáci, kteří využívají teplejšího počasí a do svých hnízdišť přilétají stále dříve, zřejmě vytlačí druhy, jejichž migrace se řídí délkou dne. "Ptáci jsou přírozenými ukazateli změny klimatu nebo změny životního prostředí. Měli bychom se okamžitě probudit," nabádá Paul Green z Národní Audobonovy společnosti (National Audubon Society, NAS).

Během posledních 30 let se průměrná teplota na Zemi zvedla o 1 stupeň Fahrenheita. Podle Terry Rootové, Stephena Schneidera a dalších vědců ze Stanfordské univerzity je za 50 procent změn ovlivňujících existenci druhů odpovědné globální oteplování nastartované člověkem. Dalších 5 procent je možné přičíst na vrub přirozenému oteplení klimatu vlivem vulkanismu a zvýšené sluneční aktivity.

Pro ekologa a biologa Normana Christensena z Duke University nebyla zpráva stanfordských vědců žádným překvapením. Podle něho si změn všimlo už mnoho biologů, kteří se jako on pohybují často v terénu. "V posledních 30 letech, co sleduji lesy na Jihovýchodě, má jaro stále větší sklon přicházet o něco dříve," řekl Christensen.


Zdroje:
- Duluth News Tribune (16.05.2005, Spring's start coming earlier, study blames global warming)
- Stanford University (16.05.2005, Human-modified temperatures induce species changes: Joint...)