Klimatické změny ženou ryby na sever

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Změny ekosystému, Vydáno dne: 15.05.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005050008

Vědci z Univerzity východní Anglie (University of East Anglia, UEA) v Norwichi publikovali výsledky své studie, která dokládá, že ryby žijící v Severním moři nutí zvyšující se teplota vody k přesunům do severnějších oblastí a větších hloubek.

Treska modravá - Micromesistius poutassou Severní moře se v období mezi lety 1962 a 2001 ohřálo o 0,6 stupně Celsia. Tato změna stačila k tomu, aby se četné druhy ryb buď posunuly více na sever, nebo se ponořily hlouběji do chladnějších vod. Vědce překvapilo, že ryby reagovaly na teplotní výkyv s takovou rychlostí. 15 z 36 sledovaných druhů se přemístilo o 400 kilometrů, u dalších 6 druhů byl posun o něco menší. Pokračující oteplování je tak pro život v mořích stejnou hrozbou jako komerční rybolov.

Při dosavadním tempu oteplování by mnohé druhy ryb ze Severního moře zmizely už do roku 2050. Vzhledem k intenzivnímu rybolovu je ovšem prognóza ještě horší. Úplné vymizení hrozí například tresce modravé, tresce tmavé nebo okouníku mořskému. Jak upozornil Geir Otterseb z norského Institutu pro mořský výzkum (Institute of Marine Research, IMR), rozdíl jediného stupně těžce zasáhne především rybářsky nejvyužívanější druhy. Problematická je už samotná migrace, protože některé druhy se přesouvají rychleji, jiné pomaleji. Existuje reálná obava, že dravé druhy odplují na sever, zatímco jejich kořist setrvá na původním místě. Kromě toho některé další druhy nejsou vůbec schopné přemístění a u všech se projevuje zvýšený stres doprovázený snížením reprodukčních schopností.


Zdroje:
- BBC News (12.05.2005, Warmer waters 'drive fish north')
- Ekolist.cz (16.05.2005, Ryby zo Severného mora utekajú na sever)
- Nature (12.05.2005, Fish get hooked on cooler waters)
- UEA (University of East Anglia)
- IMR (Institute of Marine Research)