Klimatičtí utečenci potáhnou do středu Evropy

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Prognózy vývoje, Vydáno dne: 23.05.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005050004

Evropská agentura pro životní prostředí (European Environment Agency, EEA) poukázala na problémy, s nimiž se bude muset v budoucích dekádách Evropa vypořádat. Klimatické změny pravděpodobně přinutí milióny lidí k přesunům ze severu a jihu kontinentu do vnitrozemí. Středoevropským státům tak bude hrozit přelidnění.

Klimatické změny donutí milióny lidí na severu i jihu Evropy k migraci do vnitrozemí. "Také v rámci Evropy od Středomoří po Arktidu vidím dostatečný trend na to, abychom předpokládali, že budeme mít utečence před klimatickými změnami," prohlásila v pátek 21. května na tiskové konferenci v dánské Kodani výkonná ředitelka EEA Jacqueline McGladová. "Těžkosti nastanou, když začnou odcházet lidé ze severu, protože zmrzlá půda (permafrost) roztává, a lidé z jihu půjdou na sever kvůli suchu. Všichni skončí uprostřed."

Klimatické změny mají dostatečný potenciál k tomu, aby odstartovaly novodobé stěhování národů. Tání ledu v Arktidě stále více narušuje život tamních obyvatel, kteří jsou závislí na lovu tuleňů a polárních medvědů. Akumulace tepla půdou a vodou mnohonásobně převyšuje pohlcování tepla zasněženými pláněmi nebo ledovci. Tím, jak se led a sníh ztrácí, se celková rychlost tání jenom zvyšuje.

Jižní Evropa na tom v budoucnu nebude o nic lépe. Vědecké prognózy shodně předpovídají, že život ve Středomoří vážně naruší katastrofální sucha. "V budoucích 20 až 30 letech se tyto podmínky okolo Středozemního moře posunou k extrému se suchem a nedostatkem vody," varovala McGladová. Lidé tak budou nuceni odejít na sever do vnitrozemí. Příchod klimatických utečenců z jihu i severu střed Evropy přelidní.


Zpracováno podle:
- EkoList (23.05.2005, EEA: Klimatické zmeny môžu preľudniť strednú časť Európy)
- Globe and Mail (21.05.2005, Global warming could lead to crowding in Europe)


Další zdroje:
- Pravda.sk (21.05.2005, Ekologických utečencov priláka stred Európy)
- EEA (European Environment Agency)