Americký Senát zamítl návrh na omezení emisí

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Neekologická politika, Vydáno dne: 24.06.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005040017

V úterý 22. června rozhodoval Senát amerického Kongresu o návrhu zákona na redukci znečištění ovzduší. Demokrat Joe Lieberman a republikán John McCain navrhli snížit do konce desetiletí emise skleníkových plynů v USA na úroveň roku 2000. Senátoři byli ovšem jiného názoru. Celkem jednozačným poměrem hlasů 38 ku 60 návrh zamítli. Vláda prezidenta Bushe tak může slavit své další vítězství.

Senátor amerického Kongresu za Demokratickou stranu Joe Liberman Lieberman s McCainem ve svém vystoupení zmínili nedávné společné prohlášení akademií věd zemí G8, Ruska, Číny, Indie a Brazílie. Zpráva vědců vyzývá politické reprezentace k urychleným krokům směřujícím k redukci vypouštění oxidu uhličitého. Oba senátoři také argumentovali stále zřetelnějšími projevy klimatických změn a odpovědností Spojených států za tento vývoj. Většinu svých kolegů se jim nicméně přesvědčit nepodařilo. Pro omezení emisí se vyslovilo dokonce ještě méně zákonodárců než před dvěma lety.

Prezident Bush alibisticky prohlásil, že spoléhá na dobrovolné závazky průmyslu. Povinné emisní limity by podle jeho názoru poškodily ekonomiku a způsobily by vzestup cen energií. Američané restrikce tohoto druhu odmítají a dávají prý raději přednost podpoře nových technologií a čisté energii. Bílý dům považuje za nezbytné začít s výstavbou nových jaderných elektráren. V dohledné době také plánuje zahájení těžby ropy na Aljašce.


Zpracováno podle:
- iŽurnál (23.06.2005, Senát USA neschválil omezení emisí skleníkových plynů)
- Senator Joe Liberman (23.06.2005, Senate Votes on McCain-Lieberman Amendment to Combat...)
- CNN (22.06.2005, Senate passes climate change measure)


Další zdroje:
- PBS (22.06.2005, Emissions Limit)
- iHNed.cz (23.06.2005, Bush: Bez jádra se USA neobejdou)
- Senator John McCain