Členské státy WTO chtějí zrušit ekologické limity

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Neekologická politika, Vydáno dne: 22.04.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005040013

Mezinárodní ekologická organizace Přátelé Země (Friends of Earth International) informovala o záměrech členských států Světové obchodní organizace (World Trade Organization, WTO) zrušit nebo výrazné omezit zákony na ochranu životního prostředí.

Světová obchodní organizace Ekologové vystoupí proti plánovaným změnám už na nejbližším jednání WTO v Ženevě (25.- 29.04.2005). Z analýzy připravovaných podkladů k jednáním vyplývá, že se členské státy WTO pokusí během příštích měsíců prosadit zrušení legislativy, která reguluje rybolov, zemědělskou výrobu, těžbu dřeva, těžbu ropy, chemické testování, recyklaci a která zavádí normy pro elektrotechnický a automobilový průmysl.

Navrhovatelé z různých zemí se hájí oblíbeným tvrzením, že ekologické limity jsou "necelními překážkami obchodu". Mezi konkrétními požadavky je například žádost Egypta, Japonska a Nového Zélandu na zrušení přísné ochrany přírodních zdrojů a uvolnění limitů na vývoz dřeva a nerostných surovin. Jižní Korea zase navrhuje, aby výrobci automobilů neměli povinnost zpracovávat ojetá vozidla a vyřazené vraky. Současně má výhrady k americkým normám omezujícím spotřebu automobilů. Spojené státy pro změnu nesouhlasí se zdaňováním vozidel v závislosti na objemu jejich motoru a podle většího počtu předkladatelů by měly být odstraněny výsady jednotlivých států rozhodovat o zahraničních investicích do automobilového a ropného průmyslu. Vládám se nelíbí ani zákaz dovozu kůží ze zvířat zabitých prostřednictvím nehumánních loveckých praktik nebo povinné značení elektrospotřebičů štítky s údaji o energetické spotřebě.

Tisková zpráva Přátel Země zdůrazňuje, že pokud WTO návrhy schválí, zlikviduje tím nejenom zákony na ochranu životního prostředí, ale také zákony na ochranu zdraví a sociální práv občanů. V čele antiekologických iniciativ jsou především vlády USA, Japonska, Jižní Koreje a Mexika. "WTO tímto návrhem vyšla s barvou ven. Jde o globální a hanebný útok na sociální a enviromentální standardy. Chemické znečištění, klimatické změny, odlesňování, odpad - nic z toho není dostatečně vážné ani hrozivé, když jde o možnost dostat se na nové trhy a rychle vydělat velké peníze. Tomuto kroku WTO je třeba zabránit," vyjádřila svou kritiku Ronnie Hallová z britské odnože Přátel Země.


Zpracováno podle:
- CHANGENET.SK (20.04.2005, WTO môže ohroziť sociálne a environmentálne zákony)
- Friends of the Earth (18.04.2005, Environmental laws lined up for removal by new trade talks)


Další zdroje:
- Friends of the Earth (04/2005, Summary of analysis of notifications of non-tariff barriers in...)
- WTO (World Trade Organization)