Japonští vědci vložili do rýže lidský gen

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: GMO, Vydáno dne: 27.04.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005040006

Vědci z japonského Národního ústavu pro agrobiologické vědy (National Institute of Agrobiological Sciences, NIAS) v Cukubě oznámili vytvoření nové geneticky upravené zemědělské plodiny. Experti do rostliny rýže vložili gen z lidských jater, čímž podle svých slov podpořili její odolnost vůči herbicidům a pesticidům.

Případný negativní Vliv geneticky upravené rýže s příměsí lidské DNA na životní prostředí je velkou neznámou. Nová varianta geneticky manipulované rýže by měla být odolná vůči třinácti druhům chemických prostředků na hubení plevele. Doposud byl k posílení této schopnosti využíván pouze gen z bakterie, ten však ani zdaleka nedosahoval takových účinků jako gen z lidských jater. V organismu člověka je tento úsek DNA odpovědný za produkci enzymu CPY2B6, jež odbourává škodlivé chemické látky.

Profesor Richard Meilan z americké univerzity v Purdue (Purdue University) reagoval na oznámení japonských vědců vstřícně. Rostliny s tuto úpravou prý mohou růst i na toxicky zamořené půdě. GMO rýže by mohla toxiny z půdy vstřebat, odbourat a nakonec posloužit jako zdroj potravy pro člověka.

Mnozí odborníci včetně Meilana však upozornili na riziko přenosu genetické informace do divokých druhů rýže. Pokud by k tomu opravdu došlo, vedlo by to zřejmě ke vzniku velice odolných a jen obtížně odstranitelných plevelných rostlin. Navíc přítomnost lidského genu v rýži vyvolává pochopitelně u velké části veřejnosti nedůvěru a etický odpor. Jídlo obsahující lidské geny mnozí lidé odmítnou konzumovat už z principu, protože by je to konfrontovalo s představou kanibalismu. Pete Riley, vedoucí britské organizace Pětileté moratorium (Five Year Freeze) zaměřené proti genetickým modifikacím, prohlásil: "Mě to nepřekvapuje. Průmysl je schopný všeho a tento vývoj zavání Frankensteinem."

V současné době jsou geneticky modifikované plodiny odolné obvykle pouze proti jednomu konkrétnímu herbicidu. To prakticky znamená, že daný přípravek musí být aplikován neustále, čemuž se plevel po určité době přizpůsobí.


Zdroje:
- EcoMonitor (26.04.2005, Independent: Vědci vložili do rýže lidský gen)
- Novinky (25.04.2005, Independent: Japonci vkládají do rýže lidské geny)
- České noviny (25.04.2005, Independent: Japonci vkládají do rostlin rýže lidské geny)
- Independent (24.04.2005, GM industry puts human gene into rice)
- Lidové noviny (25.04.2005, Japonci pěstují rýži s lidským genem)
- NIAS (National Institute of Agrobiological Sciences)
- Purdue University (Richard Meilan)
- Five Year Freeze