V Peru byly objeveny další gigantické obrazce

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Dávné civilizace, Vydáno dne: 05.03.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005030022

V peruánské poušti nedaleko města Palpa objevili archeologové na ploše o 233 kilometrech čtverečních přibližně padesát gigantických obrazců vyrytých do povrchu kopcovité krajiny.

V Bolívii nalezeny podobné čáry jako v Nazce Kresby znázorňují lidské postavy, ptáky, opice a kočkovité šelmy. Rozpoznatelné jsou pouze ze vzduchu. Jedna z kreseb je shodná se zpodobněním dávného božstva zobrazovaného na dobových textíliích a keramických nádobách.

Stáří obrazců není možné jednoznačně stanovit, odborníci se nicméně domnívají, že vznikly v období rozvoje kultury Paracas mezi lety 600 až 100 před naším letopočtem.

Světově proslulé kresby na nedaleké náhorní planině Nazca byly podle soudobých poznatků vytvořeny o něco později - mezi roky 50 před Kristem a 600 po Kristu.

V Bolívii byly nalezeny podobné čáry jako v Nazce Linie v Nazce jsou od roku 1994 uvedeny na seznamu světového kulturního dědictví (UNESCO). Záhadné obrazce si tam každoročně přijede prohlédnout zhruba 80 tisíc turistů.

V roce 2003 objevila mezinárodní skupina archeologů z univerzity v Pensylvánii v blízkosti přírodního parku Sajama na západě Bolívie gigantické kresby v písku, které jsou cca 16krát větší než kresby v Nazce.


Zdroje:
- CNN (03.03.2005, Giant figures unearthed in Peru)
- 21. století (02.03.2005, Pozoruhodné kresby v peruánské poušti)
- GISdevelopment.net (The geoglyphs of San Ignacio - new results from the NASCA project)