Říčním delfínům v Asii hrozí vyhynutí

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Vymírání a úbytek druhů, Vydáno dne: 23.03.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005030021

Světový fond na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF) poukázal na nebezpečí, které ohrožuje existenci sladkovodních delfínů. Původcem všech problémů je jako obvykle člověk. Voda v asijských řekách je znečištěná pesticidy, herbicidy a lidskými splašky. Řeky jsou přehrazovány, čímž se omezuje životní prostředí ryb a narušuje se celý potravní řetězec. Část delfínů se kromě toho stává obětí rybolovu. Výsledek? Populace sladkovodních delfínů poklesla na několik tisíc jedinců.

Říčním delfínům hrozí vyhynutí. Asi 13 delfínů přežívá v čínském veletoku Jang-c'-ťiang. Číňané se na ekologii příliš neohlížejí a tak se do řek dostane všelicos. O mnoho lepší není ani situace v Indii a okolních státech. Ganga, Brahmaputra a jejich přítoky už dávno neoplývají životem tak jako kdysi. Necelé dvě tisícovky delfínů jsou toho smutným dokladem. Podobný počet delfínů se vyskytuje v řekách v Tichomořské oblasti. Na území Pákistánu odhadují odborníci populaci na 1.100 jedinců.

Těla zkoumaných ryb a delfínů byla zamořena velkým množstvím průmyslových odpadních látek. WWF svou zprávu uzavřel konstatováním, že kvalita vodních zdrojů klesá na celé planetě.


AKTUALIZACE (22.07.2005)

Populace sladkovodních delfínů v Indii nebezpečně klesá. V Ganze přežívají poslední dva tisíce jedinců. Ještě v 80. letech 20. století jich bylo šest tisíc. Hromadné vybíjení delfínů v Indii je podněcováno zájmem o jejich tuk, který se v tradiční medicíně používá k léčbě bolestí kloubů.


Zdroje:
- BBC Czech (21.03.2005, Asijské říční delfíny 'ohrožuje člověk')
- WWF (21.03.2005, River dolphins in freshwater battle against extinction, WWF warns)
- BBC News (21.03.2005, Asian river dolphins 'threatened' )
- 21. století (22.03.2005, Asijští delfíni v ohrožení)