USA bojkotují návrhy na omezení obchodu se dřevem

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Neekologická politika, Vydáno dne: 20.03.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005030017

18. března se do britského Breadsallu 190 kilometrů od Londýna sjeli ministři životního prostředí a rozvoje z průmyslově nejvyspělejších států (tzv. skupina G8) a Ruska. Hlavním předmětem jednání byl postup proti ilegálnímu mýcení a ničení deštných pralesů. Návrh Velké Británie na omezení stávajících pravidel obchodování se dřevem striktně odmítli zástupci americké administrativy.

V červenci 2005 se v Británii uskuteční summit G8. Velká Británie, která je pro tento rok předsednickou zemí G8, navrhla přijetí rázných opatření proti ilegální těžbě dřeva. Mezinárodní předpisy pro obchod se dřevem by měly být zpřísněny a přepracovány. Podle američanů však žádné změny nepřipadají v úvahu. Navenek sice připouštějí, že rozsáhlá těžba dřeva v Africe, Asii a Latinské Americe představuje problém, který by se měl řešit, žádné východisko ze situace ale nenabídli. Jejich postoj je dobrou zprávou pro všechny překupníky, jejichž zisky se ročně pohybují kolem 15 miliard dolarů.

Tématem jednání byl kromě nezákonné těžby dřeva i rozsáhlý alokační plán pomoci Africe, jež vznikl z iniciativy britského premiéra Tonyho Blaira. Jeho součástí je odpuštění velké části dluhů africkým zemím, zprůhlednění obchodu, poskytnutí dalších milionů dolarů na lépe distribuovanou humanitární pomoc a boj proti nemocem. Zastánci návrhu ho nazvali novodobým Marshallovým plánem pro Afriku. Zmiňuje se v něm i tématika klimatických změn, jejichž negativní dopad na černý kontinent je stále zjevnější. Také tento návrh narazil na odmítavé stanovisko Spojených států. USA nehodlají ani odpouštět dluhy, ani pomáhat lidem v Africe financováním humanitární pomoci. Americká delegace byla kromě toho předem připravená blokovat veškeré dohody, kde by se hovořilo o klimatických změnách. "Bohužel se projevila očividně předem sjednaná snaha Spojených států pokusit se izolovat téma klimatických změn," prohlásil Dr. Benito Mueller z oxfordského Institutu pro energetická studia (Oxford Institute for Energy Studies, OIES).

Politici přítomní na konferenci byli ve venkovském sídle ostře střeženi. Dějiště jednání se stalo cílem protestních demonstrací. Hnutí Anti-G8 dokonce vypsalo odměnu za zasažení některého z minstrů koláčem, za vyvěšení vlajky s pirátskou lebkou nebo za vniknutí do pokoje britské ministryně životního prostředí Margaret Beckettové. Aktivisté se už připravují na červencový summit G8 ve skotském Perthu.


Zpracováno podle:
- EkoList (18.03.2005, Země G8 se neshodují v otázce, jak zabránit ničení deštných lesů)
- BBC News (18.03.2005, G8 to tackle illegal timber trade)


Další zdroje:
- www.g8.gov.uk (G8 Gleneagles 2005)
- Oxford Institute for Energy Studies
- Anti-G8.org