Senát USA odsouhlasil těžbu ropy na Aljašce

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Neekologická politika, Vydáno dne: 23.03.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005030016

Poměrem hlasů 51 ku 49 vyslovil Senát Kongresu Spojených států souhlas se zahájením těžby ropy v Arktickém národním parku (Arctic National Wildlife Refuge, ANWR) na Aljašce. Výsledek hlasování je velkým vítězstvím amerického prezidenta George W. Bushe. Skončil tak spor trvající už přes 30 let.

Ropná rafinérie v Kalifornii. Naftařská lobby by měla dostat podporu ještě od Sněmovny reprezentantů, tam si však vzhledem k jasné převaze republikánů může být předem jistá přijetím návrhu. Konkrétní souhlas s těžbou by měl být vyhlášen ještě letos. Bush prosazuje strategii energetické politiky, jejíž podstatou je upřednostnění využívání domácích zdrojů ropy a plynu před zájmy o ochranu životního prostředí. Američané spotřebují každý den 20 milionů barelů ropy (barel = 159 litrů). Ložisko na Aljašce by i ve vrcholné fázi těžby mělo poskytnout nanejvýš 1 milion barelů denně. Podle tvrzení těžařů je pod cca 6 tisíci kilometry čtverečních pobřežní planiny Arktické rezervace ukryto zhruba 6 až 16 miliard barelů ropy.

Republikáni hájili své rozhodnutí velice pochybnými argumenty. "Říká se, že máme chránit přírodu víc, že ji máme spíše chránit než využívat," prohlásil například Pete Domenici, republikánský senátor za Nové Mexiko. "Musíme ale obojí, chránit a současně těžit, kde to jen jde." Jeho tvrzení by se mohlo zdát směšně, pokud by slova neměla být už brzy realizována. "Těžba ropy Aljašku zničí, to je fakt," reagoval John Kerry, demokrat z Massachusetts a neúspěšný protikandidát George Bushe v loňských prezidentských volbách. Ochránci přírody varovali, že těžba ropy v dané lokalitě ohrozí populace karibů a ledních medvědů, kteří obývají pobřežní oblasti, a také miliony stěhovavých ptáků.

Ekologové i většina zástupců Demokratické strany se shoduje v názoru, že více ropy než z Aljašky by USA získaly využitím ložisek ze dna Mexického zálivu nebo úspornými opatřeními včetně výroby automobilů s menší spotřebou paliva.


AKTUALIZACE (04.11.2005)

Americký Senát ve čvrtek 3. listopadu definitivně povolil prodej licencí na těžbu ropy v Arktickém národním parku na Aljašce, kde byla těžba zakázána před 44 lety. Republikány ovládaný Senát tak jen těsně odmítl návrh demokratů, kteří se snažili plán zablokovat. Těžba ropy na severovýchodě Aljašky byla schválena poměrem hlasů 51 ku 48.


Zpracováno podle:
- BBC Czech (17.03.2005, Senát schválil těžbu ropy na Aljašce)
- EcoMonitor (21.03.2005, Senát otevřel naftařům rezervaci na Aljašce)
- EkoList (04.11.2005, Americký Senát schválil těžbu ropy v chráněné oblasti Aljašky)
- Aktuálně.cz (04.11.2005, Senát schválil těžbu ropy na Aljašce)


Další zdroje:
- Novinky (17.03.2005, Americký Senát povolil těžbu ropy na Aljašce)
- Environmental News Network (22.03.2005, Tour Rush Seen in Alaska Refuge before Oil Drilling)
- anwr.org (Arctic National Wildlife Refuge)