Sudánská armáda masakruje slony

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zneužívání zvířat, Vydáno dne: 16.03.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005030012

Dr. Esmond Martin a Barbara Maasová z britské Care for the Wild International (CFTWI) představili na tiskové konferenci v Nairobi, hlavním městě Keni, studii, která dokumentuje neradostnou situaci na mezinárodním trhu se slonovinou. Kvůli zvyšující se poptávce po slonovině v Asii, zejména pak v Číně, přichází každoročně jen ve střední Africe o život 6 až 12 tisíc slonů.

Ve střední Africe je ročně kvůli slonovině zabito 6 až 12 tisíc slonů. Centrem ilegálního obchodu se sloními kly je Súdán, kde masakry slonů přímo organizují příslušníci sudánské armády a ozbrojených milicí. Sloni nejsou cílem agrese pouze v Súdánu. Súdánští provládní vojáci pořádají nájezdy i do národního parku Garamba v Kongu, kde už stihli postřílet velkou část sloní populace. Sloni jsou vybíjení také v Keni, Čadu a ve Středoafrické republice. Všechny jmenované státy patří mezi největší ilegální vývozce slonoviny. Materiál končí na trzích v Asii. Největší množství směřuje do Číny, která je od poloviny devadesátých let hlavním světovým dovozcem klů. Od roku 1992 sice platí mezinárodní zákaz obchodu se slonovinou přijatý v rámci Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy (CITES), nicméně praxe je bohužel odlišná. V padesáti obchodech v Chartúmu a sousedním městě Omdurmanu napočítal Dr. Martin více než 11 tisíc předmětů vyrobených ze slonoviny.

75 procent slonoviny prodávané v Súdánu kupují Číňané, zejména čínští zaměstnanci těžebních a stavebních firem. Tato část slonoviny je upotřebena především na jídelní lahůdky. Mezi další významné odběratele patří Jihokorejci a občané států Perského zálivu. Ti mají zájem o rukojeti k dýkám a vycházkové hole.

Cena slonoviny od roku 1997 neustále stoupá. Příčinou je ekonomická expanze Číny a s tím související vzrůstající poptávka. Z původních 15 až 43 dolarů na kilogram se cena zvýšila na současných 44 až 148 dolarů. Rozdíl v ceně je přímo úměrný kvalitě materiálu. Průměr se ustálil na 105 dolarech.

V letech 1979 až 1989 byla kvůli klům vyvražděna zhruba polovina všech slonů žijících v Africe. V současné době na celém kontinentu přežívá přibližně 400 až 660 tisíc těchto zvířat.


Zdroje:
- EkoList (14.03.2005, Súdánská armáda masakruje slony ve středoafrickém regionu)
- EkoList (15.03.2005, Dopyt po slonovine si ročne vyžiada životy 6000 až 12000 slonov)
- BBC News (14.03.2005, Sudan is 'centre of ivory trade')
- Care fot the Wild (03/2005, Revealed: how growing demand for Central African ivory is...)
- BBC Czech (15.03.2005, Africká slonovina mizí přes Súdán do Číny)
- CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora)