Celebrity žádají zastavení dovozu psích a kočičích kožešin

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zneužívání zvířat, Vydáno dne: 03.03.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005030010

Známé celebrity v čele s Heather Millsovu McCartneyovou se podílejí na kampani, jejímž cílem je přimět evropské politiky k vyhlášení zákazu dovozu psích a kočičích kožešin z Číny do Evropské unie. Návrh podporuje i část europoslanců.

Heather Millsová McCartneyová ukazuje kožešinu vyrobenou z kůží 42 štěňat. "Mou rodinu i mě šokovalo, že nikdo z nás neví o vývozu kočičích a psích kožešin z Číny do Evropy. A to i přesto, že můj manžel a jeho bývalá žena Linda ochranu práv zvířat dlouhodobě prosazovali," prohlásila McCartneyová na tiskové konferenci v budově Evropského parlamentu ve Štrasburku. Podle svých slov se problémem začala zabývat před čtyřmi měsíci.

McCartneyová předstoupila 1. března 2005 se slzami v očích před poslance EP a v rukou přitom svírala kožešinu vyrobenou ze 42 štěňat. Kožešina byla zakoupena v Belgii.

Na evropském trhu končí každým rokem kůže více než dvou milionů koček a psů, kteří jsou za tímto účelem chováni a zabíjeni v čínských farmách. Zákazníci v zemích EU často ani netuší, jaký je skutečný původ nabízeného zboží, protože výrobky z košešin mají falešně označení.< BR>
Přestože zákaz obchodu s kůžemi psů a koček formálně platí v Rakousku, Dánsku, Francii a Řecku, zóna volného obchodu v zemích EU umožňuje prodej tohoto zboží ve všech členských státech. Vedení EU by proto mělo vyhlásit plošný zákaz.

Na tiskovou konferenci přišel názor Millsové McCartneyové podpořit i slavný rocker skupiny Yes Rick Wakeman.


Pamela Andersonová a kampaň proti nošení pravých kožešin

V Číně byla nedávno zakázána prezentace originálních snímků Pamely Andersonové, které byly pořízeny v rámci protikožešinové kampaně organizace Lidé pro etické zacházení se zvířaty (People for the Ethical Treatment of Animals, PETA). Známá modelka a herečka na fotografiích pózovala téměř nahá. Činské úřady to použily jako záminku k cenzorskému zásahu a fotografie ořízly.

Pamela Andersonová na snímcích před a po cenzorském zásahu. "Díky šanghajským představitelům neuvidí lidé v Číně nahou Pamelu tak, jak by jim to ona sama i PETA rádi dopřáli. Na druhou stranu vládní cenzoři ořezali lechtivé fotografie tak drasticky, že donutili veřejnost zapojit fantazii,“ nechali se oficiálně slyšet zástupci společnosti PETA.

"Po tom, co jsem viděla na videu nové záběry zvířat na čínských kožešinových farmách, jak tam ječí a svíjejí se v agónii, když jim lámou vaz, myslím, že by čínští úředníci měli mnohem spíš cenzurovat farmy a nevystavovat lidi pohledům na takové šílené utrpení,“ reagovala na postup čínských oficiálních míst Andersonová.


Kožešiny psů a koček jsou součástí výstroje české armády?

Britský poslanec Evropského parlamentu Struand Stevenson v rozhovoru pro ČTK řekl, že podle jeho zdrojů jsou některé sklady v České republice plné psích a kočičích kůží nakoupených českou armádou jako součást výstroje. "Nevím, zda se to ještě děje," uvedl a pro případné důkazy odkázal na Mezinárodní humánní společnost (Humane Society International, HSI). Jeden z jejích představitelů Rick Swain později poznamenal, že při výzkumu v letech 1997 či 1998 se k nim dostaly "informace, že některé kožešinové součásti českých vojenských bund byly ve skutečnosti z kočičích kůží". Nemáme ale přímé důkazy; bunda, z níž analýzy vycházely, se k nám totiž dostala pouze přes prostředníky, nikoli přímo od armády, připustil Swain.


Zdroje:
- Novinky (01.03.2005, Zakažte kožešiny ze psů a koček, žádaly celebrity)
- bengal (01.03.2005, Čína zakázala reklamu s nahou Andersonovou)
- PETA (People for the Ethical Treatment of Animals)
- HSI (Humane Society International)
- Bild (01.03.2005, Stoppt die Katzenfell-Mafia!)
- Hollywood.com (17.02.2005, Pammy Censored in China)
- HamptonRoads.com (18.02.2005, Pam Anderson is exposing more than China's fur trade)