Evropská unie je předním světovým vývozcem odpadu

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Odpady, zamoření, Vydáno dne: 29.03.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005030008

Staré elektronické výrobky, plastové obaly, baterie, plechovky, použitý zdravotnický materiál ale i vyhozené jídlo, oblečení nebo jaderný odpad - to vše v ohromném množství Evropa exportuje do "méně vyspělých" koutů této planety.

EU patří patří mezi největší vývozce odpadků na světě. Firmy se chtějí za každou cenu vyhnout poplatkům za skladování a recyklaci odpadů. Složitým způsobem vzájemného předávání se snaží zmást úřady, které ostatně přílišnou aktivitou neoplývají a problematikou nelegálního vývozu evropského smetí se začaly zabývat teprve v posledních letech. Zatím se tak podařilo odhalit jen příslovečnou špičku ledovce.

Desetitisíce kontejnerů naplněných nežádoucími výslednými produkty technického rozvoje a blahobytu směřuje každý rok do rozvojových zemí, především do Číny, ale i do Indie, Singapuru, Pákistánu, Nigérie, atd. Podle inspektorů EU je 20 procent z tohoto množství exportováno nelegálně. Nizozemské ministerstvo životního prostředí se na základě nejnovějších poznatků z vyšetřování dopracovalo k podezření, že nelegálních může být až 70 procent vyvážených odpadků. Podle britských zdrojů je přibližně 23 tisíc tun tvořeno vysloužilými elektrickými a elektronickými zařízeními (např. počítači, ledničkami, televizory, mobilními telefony). Ty pak končí na nebezpečných skládkách nebo v rukách dělníků, kteří nejsou vybaveni ani nejzákladnějšími ochrannými pomůckami.

Evropský export výsledných produktů technického a civilizačního rozvoje míří i do nejchudších států světa, například do Somálska. Názorným příkladem "blahodárného" působení evropského exportu je Somálsko. Do této chudé africké země vyvážely kontejnery s nebezpečnými látkami švýcarské, italské ale i další evropské firmy. Na konci 80. let započal proces, který somálské pobřeží proměnil v jedinou obří skládku jaderného, toxického a jiného vysoce rizikového odpadu. "Za tunu platily přibližně osm dolarů, zatímco v Evropě by vyšla likvidace odpadu až na tisíc dolarů," konstatoval v rozhovoru pro britský deník Times somálský odborník působící ve Švédsku Abdulláhi Muhamed.

Když na konci minulého roku udeřila obří vlna tsunami způsobená zemětřesením u Indonésie, kontejnery se rozbily a jedovatý odpad se dostal do obydlených oblastí. Lidé začali umírat a trpět nemocemi. OSN upozornila na rychle rostoucí počet krvácení, kožních chorob a rakoviny. Vyskytují se i případy náhlého úmrtí po vdechnutí jedovatých látek. "Současná situace je velmi vážným rizikem pro Somálsko i celý subregion východní Afriky," varovala zpráva OSN. Zamořená je zemědělská půda, podzemní vody i rybářské zóny. Prozatímní somálská vláda požádala svět o pomoc s vyšetřováním a při likvidaci následků katastrofy. Vstřícné odpovědi se ale nedočkala. Ani OSN nehodlá do oblasti kvůli bezpečnostnímu riziku posílat svoje zaměstnance.

Organizovaný zločin se mezinárodnímu obchodu s odpady věnuje už řadu let. Jde o potenciálně velice výnosný způsob podnikání. Jedna z nejpoužívanějších cest směřuje podle vyšetřovatelů z Británie přes holandský přístav Rotterdam do států v jihovýchodní Asii.


Zpracováno podle:
- EcoMonitor (29.03.2005, Guardian: Ohromné množství evropského odpadu putuje ilegálně do Asie)
- EkoList (16.03.2005, Nelegální vývoz nebezpečných odpadů z Evropy roste)
- iHNed.cz (11.03.2005, Somálci bojují s toxickým odpadem)


Další zdroje:
- BBC News (29.03.2004, Waves 'brought waste to Somalia')
- Guardian (28.03.2004, UK firms caught in illegal waste dumping)
- iHNed.cz (05.05.2005, Pobřeží Somálska ničí toxický odpad)
- iHNed.cz (05.05.2005, Elektronické smetí zaplavuje chudé země)