Dovoz dřeva do Číny ohrožuje lesy v Indonésii i Rusku

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Kácení stromů, Vydáno dne: 09.03.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005030007

Světový fond na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF) zveřejnil 8. března 2005 zprávu, podle níž dovoz dřeva do Číny začíná vážně ohrožovat lesy na Sibiři a v jihovýchodní Asii. Hlavními dodavateli dřeva jsou Rusko, Indonésie a Malajsie.

Přístav Čang-ťia-kang v Číně v listopadu 2004. Poptávka po dřevu v Číně rychle roste. Zástupci WWF varovali, že bez přísnější kontroly importu dřeva do Číny budou lesní porosty v nejrůznějších částech planety zničeny nebo vážně poškozeny.

O ilegální těžbě dřeva v Indonésii, zejména v provincii Papua, informovala v polovině února Enviromentální vyšetřovací agentura (Environmental Investigation Agency, EIA) ve spolupráci s indonéskou ochranářskou organizací Telepak (více zde).

Svoji vlastní těžbu Čína omezila po ničivých záplavách v roce 1998. Za katastrofální povodně nese svůj díl odpovědnosti nekontrolované odlesňování. Čínské úřady si uvědomily, že poptávku po dřevě bude výhodnější řešit dovozem ze zahraničí. Podle odhadů pokryjí tuzemské zdroje dřeva do roku 2010 jen necelou polovinu průmyslové spotřeby. Tlak na rychlé zvyšování objemu importovaného dřeva bude tudíž stále větší.

Zpráva WWF vypočítává, že průměrný obyvatel Číny spotřebuje 17krát méně dřeva než člověk žijící v USA. Využití dřevní hmoty v Číně přesto dramaticky roste. Důvod je jasný. Rychlý rozvoj čínské ekonomiky vyžaduje stále větší přísun surovin. Hotové výrobky nejsou určeny pro domácí trh. Většina zboží končí v obchodních řetězcích v Severní Americe a Evropě.

Jako řešení stávající situace Světový fond na ochranu přírody navrhuje zefektivnit využití hospodářských lesů v Číně. Mezinárodní společenství by navíc mělo přistoupit na důslednou kontrolu původu dřeva. Bez těchto opatření budou poslední zbytky pralesů na této planetě nenávratně zničeny.


Zdroje:
- BBC Czech (08.03.2005, Dovoz dřeva do Číny ohrožuje sibiřské lesy)
- WWF (08.03.2005, China's rising wood imports a threat to the world's forests)
- WWF (08.03.2005, China’s Wood Market, Trade and the Enviroment, celá zpráva ve formátu pdf)
- EkoList (14.03.2005, WWF: Rostoucí dovoz dřeva do Číny může ohrozit světové lesy)