Tání ledovců v Himalájích ohrožuje miliony lidí

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Tání ledu a ledovců, Vydáno dne: 14.03.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005030006

Světový fond na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF) ve své dnešní zprávě znovu zopakoval a zdůraznil nebezpečí, které začíná ovlivňovat životy stovek milionů lidí v Indii, Nepálu, Bhútánu a Číně. Klimatické změny způsobují stále rychlejší úbytek ledovců v Himalájích. Led ve vrcholných partiích velehor odtává průměrným tempem 10 až 15 metrů za rok. Ledovec Gangótrí ustoupil v roce 2004 o 23 metrů (viz. obrázek). Podle expertů začnou přilehlá území v dohledné době postihovat katastrofální záplavy. O několik desetiletí později se pak projeví opačný extrém - sucho.

Ústup ledovce Gangótrí v Indii mezi lety 1780 až 2001. Po zmizení himalájských ledovců, které jsou vyjma polárních oblastí největší zásobárnou ledu na světě, dramaticky poklesne stav vody ve velkých řekách. Ganga, Indus, Brahmaputra, Mekong, Žlutá řeka a celá řada dalších toků přestane plnit svoji přirozenou funkci, což podle Jennifer Morganové z WWF s sebou nese "velké ekonomické a ekologické problémy". Nedostatek vody na zavlažování polí znemožní zemědělskou produkci. Vodní elektrárny budou pracovat jen ve velmi omezeném režimu nebo budou zcela vyřazeny z provozu. Stovky milionů obyvatel bude vystaveno strádání v důsledku nedostatku pitné vody i potravin.

Zpráva WWF konstatuje, že budoucí katastrofě lze už jen těžko předejít. Zmírnit by ji mohla jedině zásadní opatření proti globálnímu oteplování přijatá na mezinárodní úrovni.


Zdroje:
- WWF (14.03.2005, Water crisis looms as Himalayan glaciers retreat, původní zdroj)
- BBC News (14.03.2005, Himalayan glaciers 'melting fast')
- BBC Czech (14.03.2005, Tání ledovců v Himálajích může ohrozit miliony lidí)
- EkoList (14.03.2005, WWF varuje pred následkami topenia ľadovcov v Himalájach)
- iDNES (14.03.2005, Vědci: Tání hrozí i himálajským ledovcům)