Vědci varují před šířením ptačí chřipky mezi lidmi

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Epidemie, nemoci, Vydáno dne: 20.02.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005020017

Doktorka Nancy Coxová, vedoucí oddělení pro výzkum chřipky v americkém Centru pro kontrolu a prevenci nemocí (Center for Disease Control and Prevention), vyjádřila vážné znepokojení nad nejnovějšími vědeckými poznatky o změnách viru ptačí chřipky (H5N1).

Zmutovaný virus ptačí chřipky vykazuje stále větší tendenci šířit se z člověka na člověka. Poslední výzkum dokazuje, že se neustále zvyšuje riziko přenosu viru ptačí chřipky z jednoho člověka na druhého. Nový typ viru se už dokáže šířit mezi kočkami. Zmutovaný virus by se tak už brzy mohl stát pohromou pro celé lidstvo. Úmrtnost na onemocnění ptačí chřipkou dosahuje u člověka 76 %. Podle šéfa Ruského virologického institutu Dmitrije Lvova by případná pandemie mohla během pouhých šesti měsíců zabít více než jednu miliardu lidí.

Dr. Coxová vyzvala všechny státy světa, aby se na pandemii odpovídajícím způsobem připravily. Důležité je mít dostatečnou zásobu antivirových léků.

AKTUALIZACE (23.02.2005)

Svět je nebezpečně blízko smrtelné pandemii ptačí chřipky a vlády musejí začít připravovat plány v souvislosti s touto nemocí. Na mezinárodní konferenci o ptačí chřipce, která začala ve Vietnamu, to řekl zástupce Světové zdravotnické organizace.


Zpracováno podle:
- BBC Czech (20.02.2005, Ptačí chřipka může být přenosná mezi lidmi)
- BBC News (20.02.2005, Bird flu 'has pandemic potential')
- Novinky (23.02.2005, Aktuálně)


Další zdroje:
- Atlas (23.02.2005, Experti WHO se obávají pandemie ptačí chřipky)
- CDC (Centers for Disease Control and Prevention)