Přední britský vědec kritizoval Bushovu politiku

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Neekologická politika, Vydáno dne: 04.02.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005020016

Přední britský vědec a předseda Královské komise pro znečištění životního prostředí (Royal Commission on Environmental Pollution, RCEP) profesor John Lawton ostře kritizoval politiku amerického prezidenta George W. Bushe a vyzval jej k přehodnocení priorit. Bush by měl změnit svůj přezíravý postoj ke globálnímu oteplování. Lawton zdůraznil, že zvyšující se počet ničivých hurikánů v Mexickém zálivu je důsledkem rostoucí teploty mořské vody. Americká administrativa by na katastrofální dopady klimatických změn měla reagovat.

Předseda britské Královské komise pro znečištění životního prostředí profesor John Lawton. Hurikány Katrina a Rita se zapsaly do statistik jako jedny z nejsilnějších bouří v historii USA. "Rostoucí intenzita těchto typů extrémních bouří je velmi pravděpodobně způsobena globálním oteplováním," prohlásil v rozhovoru pro britský deník The Independent John Lawton. "Pokud tato strašná situace způsobí změnu názorů extrémních skeptiků v USA v oblasti klimatických změn, bude to mimořádně cenný výsledek."

Lawton zpochybnil aktivity tzv. klimatických skeptiků, kteří popírají odpovědnost lidstva za podnebné změny. "V různých částech světa existují skupiny osob, které jednoduše odmítají přijmout fakt, že lidské aktivity mění podnebí. Přirovnal bych je k lidem, kteří popírají, že kouření způsobuje rakovinu plic."

Enviromentální politiku Bílého domu nepřímo podpořil během zářijové cesty do USA i prezident České republiky Václav Klaus, podle něhož je souvislost hurikánů s globálním oteplováním "pustá fantazie".

Bushova vláda se vytrvale brání jakémukoli omezování emisí skleníkových plynů. V roce 2001 Bush odmítl podepsat Kjótský protokol a odůvodnil to argumentem, že by případná redukce zplodin poškodila ekonomiku Spojených států. Letos v červenci se USA společně s Austrálií, Čínou, Indií a Jižní Koreou dohodly na společném postupu v otázce klimatických změn. Na rozdíl od Evropské unie nebudou prosazovat emisní limity, ale soustředí se pouze na vývoj a zavádění čistějších technologií. Kritici považují tento postup za alibistický. USA se na celosvětové produkci oxidu uhličitého podílejí jednou čvrtinou. Množství emisí se tam každým rokem zvyšuje o 1,5 procenta.


Zpracováno podle:
- EkoList (23.09.2005, Britský vedec kritizoval Bushovu enviromentálnu politiku)
- Independent (23.09.2005, This is global warming, says environmental chief)
- Climate Ark (23.09.2005, This Is Global Warming)
- Novinky (30.09.2005, Arktický led rychle taje - už i podle Američanů)


Další zdroje:
- CNN (23.09.2005, UK scientist slams U.S. climate 'loonies')
- Telegraph (23.09.2005, Wake-up call for US 'climate loonies')
- RCEP (Royal Commission on Environmental Pollution)