Grónsko chce umožnit za úplatu lov ledních medvědů

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zneužívání zvířat, Vydáno dne: 09.02.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005020013

Grónská samospráva se zabývá plány, které mají umožnit zámožným klientům z ciziny lov ledních medvědů. Trofeje by si mohli bohatí lovci odvézt i do zahraničí. Tento postoj nezměnily grónské úřady ani po té, co Světový fond na ochranu přírody (WWF) varoval, že ledním medvědům hrozí v důsledku globálního oteplování vyhynutí.

O lov ledních medvědů je velký zájem. Grónské úřady si od tohoto kroku slibují oživení ekonomiky v severozápadní části ostrova, která strádá dlouhodobou stagnací. Lovecké výpravy, jejichž organizování plánují úřady od roku 2006, mají dát podnět k vytvoření řady nových pracovních míst. Bohatí turisté, kterým za doprovod poslouží místní lovci vyškolení na průvodce, si budou moci skolené zvíře odvézt jako trofej domů.

"Doufáme, že sem budou jezdit lidé, kteří mají zájem o velké trofeje a kteří se už účastnili lovů na slony. O lov ledních medvědů je velký zájem," prohlásil Mads Skift z grónského odboru pro rozvoj cestovního ruchu.

V současnosti mohou lední medvědy lovit pouze místní obyvatelé disponující licencí profesionálního lovce. Podle úředních údajů je jich v Grónsku každoročně uloveno 50 až 100.

Avšak Erik Born z Grónského institutu přírodních zdrojů namítá, že podle jeho údajů grónští lovci v loňském roce zabili téměř 270 medvědů, z toho zhruba 140 v Baffinově zálivu, který je domovem nejpočetnější části medvědí populace. Na východě Grónska žije 2.000 jedinců a v prostoru sdíleném mezi Grónskem a Kanadou dalších přibližně 3.700 medvědů. (V Baffinově zálivu 2.100, v Davisově úžině 1.400 až 1.600 a v Kaneově zátoce 170.) Na celém světe v současné době není více než 45.000 zástupců tohoto druhu.

Znepokojení nad situací vyjádřila řada ekologických a ochranářských organizací. Dánský představitel Greenpeace Mads Christensen podotkl, že je složité určit kvóty pro lov, když neexistují ani přesné statistiky celé populace ledních medvědů v Grónsku. "Zpřístupnění lovu turistům je dalším nebezpečím pro lední medvědy, kteří už jsou ohroženi klimatickým oteplováním. Je to velmi špatný nápad," zhodnotil vývoj událostí Christensen.

Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) nevidí v grónskému projektu žádný probém: "Každá země nakládá se svou biodiverzitou tak, jak sama chce, obchod ale musí dodržovat pravidla a omezení CITES," uvedl Tom de Meulenaer z této organizace.

Grónský ministr rybolovu a lovu Rasmus Frederiksen se netají tím, že inspiraci pro svůj záměr získal z Kanady. Kanada, v níž podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) žije 21.500 až 25.000 ledních medvědů, tedy 60 procent světové populace, je jedinou zemí, kde je už 20 let povolen sportovní lov těchto zvířat. Grónská vláda doufá, že díky příjmům z poplatků za umožnění lovu pro bohaté cizince se podaří překonat ekonomické potíže, do níž se ostrov dostal v důsledku prudkého oteplování klimatu. Pobřežní led rychle taje a zvířat ubývá. Podle Frederiksena za zhoršení může i zavedení kvót pro lov narvalů a běluh a v neposlední řadě i 80-ti procentní snížení cen tuleních kožešin, které ovlivnila kampaň proti vybíjení tuleňů v 70. a 80. letech.

V Kanadě mají lovci pro "safari" vyhrazenou část svých loveckých kvót, které jsou každý rok stanovovány na úrovni provincií a teritorií. Turisté za trofej zaplatí zhruba 100.000 dánských korun (400.000 Kč). Za přímý prodej kožešiny by lovec dostal zaplaceno desetkrát méně, tedy 10.000 korun.


Zpracováno podle:
- EkoList (15.01.2005, Grónsko chce umožnit zahraničním boháčům lov ledních medvědů)
- EkoList (08.02.2005, Libération: Grónsko prodává turistům kožešinu ledních medvědů)
- Yahoo (15.01.2005, Greenland planning tourist polar bear hunts)
- Libération (07.02.2005, Le Groenland vend la peau de l'ours polaire aux touristes)

Další zdroje:
- Global Hunting Adventures (Polar Bear Hunt - jedna z organizací nabízejících lov ledních medvědů)