Podle lobbistů ke globálnímu oteplování nedochází

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Neekologická politika, Vydáno dne: 30.01.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005010038

Americké ropné koncerny se uchýlily k účelové taktice. Financováním lobbistických organizací se pokoušejí propagovat názory, podle nichž je globální oteplování výmysl a k žádným klimatickým změnám nedochází. Majitelé těžebních společností by rádi zabránili přijetí mezinárodních dohod o snižování emisí skleníkových plynů. Obávají se, že by případné redukce zplodin mohly ohrozit jejich zisky. Většina skleníkových plynů totiž vzniká spalováním fosilních paliv.

Scientific Alliance, George C. Marshall Institute a Exxon Mobil, co mají tyto tři organizace společné? No přece peníze. V prosinci 2004 zveřejnila organizace Scientific Alliance analýzu, kterou vypracovala společně s ústavem George C. Marshalla ve Washingtonu. Ve zprávě se tvrdí, že ke globálnímu oteplování nedochází. Toto pozoruhodné zjištění je třeba doplnit ještě pozoruhodnějším dodatkem. "Výzkum podnebných změn" Marshallova Institutu sponzorovala ropná společnost Exxon Mobil. V roce 2003 "darovala" ústavu 51.000 liber a letos v lednu si odborníci z Washingtonu vysloužili další blíže neupřesněnou finanční částku.

S Marshallovým Institutem je pevně spojena Sallie Baliunasová, známá astrofyzička z Harvardova Smithsoniánského centra pro astrofyziku (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics). Její skeptické postoje jsou všeobecně známé. V roce 1998 například napsala článek, v němž argumentovala pro ještě větší emise oxidu uhličitého.

Ve čtvrtek 27. ledna 2005 se v Londýně konalo zasedání organizované Scientific Alliance. Sešli se na něm skeptici, kteří rozhodně odmítají varování, že by na Zemi v současné době docházelo k podnebným změnám. Mluvčí Scientific Alliance potvrdil, že konference je sponzorována, avšak odmítl sdělit kým. Sponzoři prý nijak neovlivňují politiku jejich organizace. Firma Exxon Mobil se na konferenci oficiálně nepodílí.

Bob May, předseda britské vědecké Royal Society, reagoval na zvýšenou aktivitu skeptiků prohlášením, že lobbisté se zaměřují na Británii, prototože právě z této země je nejvíce slyšet varování před následky klimatických změn. Hlavní vědecký poradce britské vlády David King vyjádřil v minulém roce přesvědčení, že podnebné změny jsou větší hrozbou pro lidstvo než terorismus. Britská vláda se také nedávno rozhodla učinit globální oteplování hlavním tématem svého předsednictví ve skupině G8.

May upozorňuje, že americké ropné společnosti financovaly v devadesátých letech prostřednictvím tzv. Global Climate Coalition skeptické hlasy, které zpochybňovaly nutnost přijetí opatření proti podnebným změnám. Global Climate Coalition byla "deaktivována" v roce 2001, jakmile dal George Bush jednoznačně najevo, že odmítne podepsat Kjótský protokol.


Zpracováno podle:
- Britské listy (27.01.2005, Ropné společnosti financují kampaň, popírající podnebné změny)
- Guardian (27.01.2005, Oil firms fund climate change 'denial')

Další zdroje:
- EcoMonitor (31.01.2005, Guardian: Ropný průmysl financuje kampaň, která má popírat klimatické...)
- The Scientific Alliance (Home Page)
- The George C. Marshall Institute (Science for better public Policy)
- Exxon Mobil (Corporation)
- The Royal Society (Home Page)
- Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (Home Page)
- Global Climate Coalition (A voice for bussines in the global warming debate)