Pytláci v Kongu vybíjejí slony

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Zneužívání zvířat, Vydáno dne: 21.01.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005010032

Ochránci zvířat varují, že pytláctví v Demokratické republice Kongo vážně ohrožuje místní stáda slonů. Na nelegálním lovu slonů se podílí také konžská policie a armádní frakce. Podle konžského ekologického institutu bylo jen v druhé polovině roku 2004 propašováno z rezervace Okapi odhadem 17 tun slonoviny.

Sloni v Kongu jsou častým terčem pytláků. "Ačkoli je do těchto obchodů zapojeno značné množství lidí, podařilo se nám při vyšetřování identifikovat 12 osob, které hrály v pytláctví hlavní roli. Všichni jsou spojeni s armádou a se státní policií," píše se ve zprávě konžských ochránců přírody. "Pokud nebude pytláctví okamžitě kontrolováno, budou sloni v parku Okapi ohroženi téměř naprostým vyhubením," dodává zpráva.

Jak upozorňuje John Hart z organizace Wildlife Conservation Society (WCS) v Kinshase, zvířata mizí hlavně z lesů hraničících s osídlenými oblastmi. "Jedná se o poslední lesní stáda slonů v celé zemi. Netvrdíme, že zmizí všichni, protože po zbylých slonech není taková poptávka jako po nosorožcích a jejich rozích. Nicméně to jsou nejhorší zprávy o pytláctví za posledních 30 let. Hrozí nebezpečí, že při vysokém úbytku slonů nebude snadné stáda znovu oživit obzvláště v kraji Ituri, která sousedí s lidskými obydlími. Bude-li tato populace zničena, zmizí více než polovina slonů pralesních. Nějací žijí ještě v Gabonu a v brazzavilském Kongu, ale tato skupina představuje hlavní baštu tohoto druhu."

Hart upozorňuje, že počet slonů v neklidné konžské provincii Ituri klesl za pět let občanské války, která začala v Kongu v roce 1998, ze 7500 na 1000 až 2000.

Sloni pralesní reprezentují jeden ze dvou druhů slonů žijících v Africe. Jsou bojácnější a menší než sloni afričtí (savanoví) a často mají roztřepené uši od prodírání se hustou džunglí.

Podle nové studie mají pytlačení na svědomí kromě policistů někdejší povstalci Konžského osvobozeneckého hnutí (MLC) a bývalí provládní bojovníci, kteří byli společně po ukončení občanské války v Kongu začleněni do regulérní armády. Ti s tichým souhlasem místních vůdců spolupracují s vesničany, kteří slouží jako nosiči při pašování klů do sousední Ugandy a kteří také konzumují maso slonů zabitých pro kly. Armáda a policie případ zatím oficiálně nekomentovaly.

Obchodování se slonovinou je podle Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin (CITES) zakázáno. V roce 2002 bylo uděleno povolení Jihoafrické republice, Botswaně a Namibii k jednorázovému vyprodání jejich zásob slonoviny; to se však ještě neuskutečnilo.

Sloní populace v Africe se zejména kvůli činnosti pytláků a pašeráků od konce sedmdesátých do konce osmdesátých let snížila z 1,2 milionu na 600.000. Odborníci upozorňují, že sloni mají v ekosystému nenahraditelnou roli a pomáhají zachovat při životě četné jiné druhy zvířat.


Zdroje:
- EkoList (20.01.2005, Velkým zvířatům hrozí vyhynutí, Konžská policie a armáda prý zapojeny...)
- BBC News - Česká redakce (21.01.2005, Pytláci v DR Kongo 'vážně ohrožují' slony)
- EkoList (01.10.2004, Velkým zvířatům hrozí vyhynutí, CITES chce tento trend zvrátit)
- Reuters (20.01.2005, Congo police, army accused of elephant poaching)
- Planet Ark (20.01.2005, Congo Police, Army Accused of Elephant Poaching, kopie článku Reuters)
- Wildlife Conservation Society - Congo