Některé dudlíky prodávané v ČR jsou karcinogenní

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Odpady, zamoření, Vydáno dne: 23.01.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005010030

Podle nezávislé analýzy objednané občanským sdružením spotřebitelů Test jsou některé dudlíky a savičky ke kojeneckým lahvím prodávané v ČR karcinogenní. Rozborem neprošly tři z jedenácti výrobků různých značek.

Dudlíky obsahující karcinogenní látky. Výzkumné ústavy provedly rozbor jedenácti kojeneckých dudlíků a saviček, které jsou běžně v prodeji. Tři z výrobků byly kvůli překročenému limitu nebezpečných látek označeny za nevyhovující. Jeden z trojice nevyhovujících dudlíků dokonce překročil limit jedenáckrát a nevyhověl hned ve dvou stanovených ukazatelích. Odborníci v něm objevili silně karcinogenní látky, nitrozaminy.

Nitrozaminy jsou mimořádně karcinogenní a vyvolávají především rakovinu zažívacího ústrojí.

U dětí, které by nitrozaminy přijaly v kombinaci například s vodou bohatou na dusičňany a dusitany, by riziko rakoviny bylo velmi vysoké.

Nejhůře dopadly dudlíky COMOX jablonecké společnosti PlasTic Nova 91. Trojnásobně překročily limity dudlíky společnosti Boček Šlapanice a savičky Prima Baby Orthodontic společnosti Vulkan Hrádek nad Nisou.

V reakci na výsledky analýzy se hlavní hygienik ČR Michael Vít rozhodl zavést přísnější kontroly a požádal o pomoc Českou obchodní inspekci s cílem stáhnout výrobky z prodeje. Hygienici však zkontrolují i ostatní dětské výrobky. V Česku byl doposud pouze jediný přístroj, který je schopný škodlivé látky testovat. Hygienické služby proto zakoupí další. Jeho cena se pohybuje nad hranicí dvou milionů korun.

Informace o výsledcích analýzy zveřejnila jako první televize NOVA. Krátce po odvysílání reportáže začaly firmy výrobu dudlíků zastavovat. Společnost Vulkan se odvolala na latex, z něhož se dudlíky vyrábějí. Surovinu podnik dováží z Malajsie a má prý garantované složení i testy. Jablonecká společnost Plastic Nova 91 dudlíky už několik let nakupuje na Tchaj-wanu. Firma Boček Šlapanice podle svých slov tento typ dudlíku nakupuje od firmy Vulkan.


Zpracováno podle:
- iDNES (14.01.2005, Analýza odhalila karcinogenní dudlíky)
- Novinky (13.01.2005, Nova: český trh je zaplaven rakovinotvornými dudlíky)


Další zdroje:
- Mojenoviny.cz (15.01.2005, Jedovaté dudlíky zkontroluje hygienik)
- Lidové noviny (13.01.2005, Nova: Na trhu jsou karcinogenní dudlíky)