Výroba LCD monitorů způsobuje smrtelná onemocnění

Autor: Libor Kukliš, Rubrika: Odpady, zamoření, Vydáno dne: 07.01.2005

http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2005010029

Při výrobě obrazovek televizorů a počítačů se používají kovy, které ohružují lidské zdraví. Japonští lékaři uvedli jako příklad třicetiletého zaměstnace elektronické firmy, který po čtyřech letech práce ve výrobně monitorů onemocněl fibrózou plic, při níž dochází k výraznému poškození plicní tkáňě a polovina nemocných na následky choroby umírá.

Výroba LCD monitorů ohrožuje zdraví zaměstnanců. Výrobci i obchodníci doposud ujišťovaly, že pro zákazníky nepředstavují monitory žádné zdravotní riziko. Ovšem lékaři z tokijské nemocnice Toranomon, kde muže ošetřovali, o tom nejsou přesvědčeni a žádají zahájit výzkum používaného materiálu. Monitory jsou potahovány oxidem india a cínu známým pod zkratkou ITO. V plicích pacienta byly nalezeny částice právě těchto kovů. Kromě toho byla u nemocného zjistěna i rozedma plic. Už dříve lékaři zaznamenali jedno úmrtí způsobené vdechnutím ITO, přičemž mrtvý i nový pacient byli zaměstnáni ve stejné továrně. Z toho lze usuzovat, že lidé, pracující s touto látkou, jsou vystaveni zvýšenému riziku onemocnění.

Zájem o přístroje s plochou obrazovkou rok od roku roste. Firma Sony například uvedla, že jen v období od března do září 2004 se poptávka po LCD monitorech na evropských trzích zdvojnásobila. Značnou měrou se na tomto faktu podílí trvalý pokles cen. Převážná většina monitorů je v současné době vyráběna v Asii.


Zpracováno podle:
- iDNES (06.01.2005, Výroba monitorů může zabíjet)
- DigiWeb.cz (06.01.2005, Japonci upozornili na riziko při výrobě plochých monitorů)
- BBC News (28.12.2004, Health alert over flat screen TVs, původní článek)